Foksterier Szorstkowłosy

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Gość

01 lutego 2009, 13:46

Co sadzicie o tej rasie? Czy jest to dobra rasa dla poczatkujacegeo hodowcy (bylby to moj 1pies...). Moze podacie jakies ciekawe linki? dotyczace tej rasy, czekam na oddzew. Pozdrawiam.
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

01 lutego 2009, 14:23

Teriery to jedne z trudniejszych psów, to psy niezależne, ostre - stworzone do samodzielnego polowania, wymagające ukierunkowanego ruchu i tresury.
Dlatego nie polecam terierów dla początkującego właściciela który nie ma doświadczenia - chyba że jest to osoba o mocnym charakterze, potrafiąca bez problemu ustalić hierarchię.
Aby zostać hodowcą tez masz kawałek drogi do przebycia - zakup suki z jak najlepszego źródła, linii , zdobycie jak najlepszych osiągnięć do kwalifikacji hodowlanej, wybór partnera, odchowywanie szczeniaków...
Oczywiście wszystko dla ludzi :) ale trzeba dobrze ocenić własne siły.
Gość

01 lutego 2009, 14:35

To moze zadam takie pytanie - Jakie polecacie rasy dla poczatkujacego hodowcy ??? Wzrost tak do 40cm w klebie. Prosze o pomoc (moze Spaniel Angielski ?)
Gość

01 lutego 2009, 14:38

Zle sie wyrazilem w 1poscie. Chodzilo mi o to ze bedzie to moj 1psiak, a ja bede Wlascicielem a nie hodowca, chce suczke ale mam zamiar ja wysterylizowac...

P.s
Czekam na odp. z mojego 2postu
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

01 lutego 2009, 14:47

Rasy łatwiejsze to cała grupa IX psów ozdobnych ( w sumie do wyboru ponad 20 ras :
Bichon Frise
Bolończyk
Boston Terrier
Brabantczyk
Buldog francuski
Cavalier King Charles Spaniel
Chihuahua
Chin japoński
Chiński grzywacz
Coton de Tuléar
Gryfonik belgijski
Gryfonik brukselski
Hawańczyk
King Charles Spaniel
Kromfohrländer (niestety nie ma w Polsce)
Lhasa Apso
Lwi piesek
Maltańczyk
Mops
Pekińczyk
Pudel
Rosyjski toy
Shih Tzu
Spaniel kontynentalny miniaturowy - Papillon, Phalene
Spaniel tybetański
Terier tybetański

ewentualnie małe owczarskie - typu welsh corgi, sheltie.
Beagle, jamniki i inne myśliwskie tez wymagają podejścia i są z grupy bardziej wymagających - chociaż nie tak jak teriery.
Gość

01 lutego 2009, 17:08

pianistka pisze: Cavalier King Charles Spaniel
Spaniel kontynentalny miniaturowy - Papillon, Phalene
Spaniel tybetański
.
A jak sprawa wygląda z Spanielem Angielskim ( te mi sie podobaja) ??
Sznaucerek120
Posty: 4
Rejestracja: 09 listopada 2008, 10:40

01 lutego 2009, 17:16

Rozważ zakup sznaucera miniaturowego-bardzo mądry i przy przestrzeganiu pewnych zasad nie spełnia żadnych problemów szkoleniowych

Mam psa tej rasy i jest super
Gość

01 lutego 2009, 17:57

Sznaucerek120 pisze:Rozważ zakup sznaucera miniaturowego-bardzo mądry i przy przestrzeganiu pewnych zasad nie spełnia żadnych problemów szkoleniowych
Moglbys rozwinac swoja wypowiedz??
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

01 lutego 2009, 18:32

W sumie cockery, jamniki i sznaucery są wg. mnie mniej więcej na tym samym poziomie jeżeli chodzi o wymagania od właściciela.
Pozostawione samopas, bez dobrej dawki ruchu i tresury - na zasadzie - sam się wychowa - stają się agresywne, rozwydrzone , niszczą.

Cocker spaniel angielski - to psy myśliwskie, jako takie wymagają pracy i konsekwencji, faktycznie ładne, ale trzeba pamiętać że wymagają fryzjera - dodajmy dobrego :wink: . Ważne aby rodzice oprócz zwykłych kwalifikacji mieli badania - dobrze aby to było serce, oczy (PRA) oraz dysplazja, lub, zeby w rodowodzie było takich psów jak najwięcej. W Polsce nie są to niestety badania obowiązkowe ale wystarczy prześledzić pochodzenie pieska.

Sznaucery jako rasa o pochodzeniu stróżująco obronnym głośniejsze - niektórzy przyrównują je do żywego dzwonka. Mają pasję pracy i myśliwską - były to ostatecznie szczurołapy. Wymagają dobrego groomera - nie powinno się niszczyć im szaty strzyżeniem tylko regularnie trymować.

A jamniki wręcz słyna z tego że to psi indywidualista - ostatnio się do nich przekonałam :) Też nie może to być pies z przypadku -( Dobrze jest wybrać hodowlę gdzie szczeniak pochodzi po przodkach z testami polowymi (próby pracy) - rokuje to lepszą psychiką niż u osobników od pokoleń nie poddawanych testom.
Przedstawiam raczej negatywy ras - po to aby potem nie było niespodzianki :!:

Natomiast cavalier king charles spaniel to spaniel miniaturowy z wspólnym pniem z cockerem, ale od wieków kanapowcem. Jest mniejszy od swojego kuzyna. Ważne są w tej rasie badania serca i oczu.
Spaniele kontynentalne papillon i phalene oraz spaniel tybetański nie mają już nic wspólnego z cocker spanielem !!!
Papillon i phalene to rasa miniaturowa, o dużych uszach, wzrost około 25 cm.
Spaniel tybetański wygląda jak skundlony pekińczyk - to rasa tybetańska :roll: :wink: mają doskonałą psychikę. Ze względu na podobieństwo do naszych rodzimych niby-pekin musi mieć dokumenty.


I znowu - piszę o chorobach .
Tak, muszę pisać - ponieważ te psy się wnikliwie obserwuje przez szereg pokoleń, nie dopuszcza się z hodowli osobników podejrzanych o wady, choroby.
Piszę też to dlatego, ze trzeba być wymagającym, patrzeć co masz w cenie podanej przez hodowce a nie "okazja tanio".
Jesteś już na dobrej drodze posiadania zdrowego i pięknego przyjaciela bo zamiast pognać i kupić foxteriera pytasz się i zbierasz opinie :D

Pamietaj, ze "tanio - okazja" to najczęściej produkcja oparta m.in na zdyskwalifikowanych psach -(

A jeżeli zdecydujesz się na po prostu psiaka - to np,. tu na dziale "ogłoszenia" jest mnóstwo super psiaków :D szukających domków .
Może któryś z nich podbije Twoje serce ???
Wystarczy tez wstukać np. dogomania.pl - forum jest tam multum psów, też w typie ras - najczęściej jedyną ich wadą różniącą od innych piesków jest nie posiadanie domku zawionione przez poprzedniego nieodpowiedzialnego właściciela. Większość to super psy :!: Kilka to psy z problemem - po dramatycznych przejściach z człowiekiem ... i tylko te kilka wymagają doświadczonego przewodnika.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość