Domowe diety dla psow ze schorz.wątroby i ukladu pokarmowego

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 10:45

Dieta wegetarianska w schorz. zoladkowo-jelitowych

Składniki:
117 g czarnej fasoli
350 g długoziarnistego ryżu gotowanego
2 łyżki oleju roślinnego
1/4 łyżeczki chlorku potasu
4 tabletki mączki kostnej lub difosforanu wapnia
1/5 tabletki witaminowo-mineralnej dla ludzi

Przygotowanie posiłku:
Fasolę gotujemy w niewielkiej ilości wody, studzimy i rozgniatamy widelcem lub tłuczkiem. Ryż gotujemy w niewielkiej ilości wody. Po ugotowaniu całość mieszamy, studzimy i dodajemy witaminy.

Sugestie odnośnie podawania:
Podana ilość pokrywa dzienne zapotrzebowanie 8 kg psa

Dodatkowe notatki:
Opracowane na podstawie: Lek wet Agnieszka Kurosad, prof. dr hab. Jan Nicpoń, lek. wet. Kristina Kungl "Diety domowe przeznaczone dla psów" MW Nr 5/2003
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 10:47

Dieta serowa dla psow z chorobami przewodu pokarmowego

Składniki:
225g tofu
450 g sera twarogowego chudego
2 szklanki ryżu
3 łyżki tłuszczu roślinnego
1 i 1/2 łyżeczki chlorku potasu
3 łyżki węglanu wapnia

Przygotowanie posiłku:
Ser tofu tniemy na małe kawałki, mieszamy z serem twarogowym, ugotowanym i przestudzonym ryżem jak również tłuszczem roślinnym potasem i wapniem.
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 10:48

Drobiowo serowy posilek dla psow z chorobami przewodu pokarmowego

Składniki:
2/3 szklanki gotowanego ryżu
150 g sera twarogowego chudego
1 jajko gotowane na twardo
100g mielonego mięsa drobiowego
2 łyżki tłuszczu zwierzęcego (tranu)
1 łyżka oleju
1/2 łyżeczki chlorku potasu

Przygotowanie posiłku:
Mieszamy razem ugotowany ryż, podgotowane mięso drobiowe, rozdrobnione jajko, ser biały tran, olej i chlorek potasu.
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 10:51

Posilek po ustapieniu obajwow chorob zoladkowo-jelitowych

Składniki:
3 duże jajka gotowane na twardo
350 g długoziarnistego ryżu gotowanego
1 łyżeczka oleju roślinnego
1/4 łyżeczki chlorku potasu
1/10 łyżeczki soli
5 tabletek mączki kostnej lub difosforanu wapnia
1/5 tabletki witaminowo-mineralnej dla ludzi

Przygotowanie posiłku:
Ryz gotujemy w normalnej ilości wody, po wystudzeniu dokładamy ugotowane jajka na twardo razem z witaminami. Gdy jedzenie jest odpowiedniej ciepłoty możemy zaserwować naszemu ulubieńcowi.

Sugestie odnośnie podawania:
Podana ilość pokrywa dzienne zapotrzebowanie 9-10 kg psa

Dodatkowe notatki:
Opracowane na podstawie: Lek wet Agnieszka Kurosad, prof. dr hab. Jan Nicpoń, lek. wet. Kristina Kungl "Diety domowe przeznaczone dla psów" MW Nr 5/2003
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 10:53

Kurczak z ryzem po ustapieniu objawow chorob zoladkowo-jelitowych

Składniki:
60 g gotowanej piersi z kurczaka
350 g długoziarnistego ryżu gotowanego
1 łyżeczka oleju roślinnego
1/4 łyżeczki chlorku potasu
1/10 łyżeczki soli
4 tabletki mączki kostnej lub difosforanu wapnia
1/5 tabletki witaminowo-mineralnej dla ludzi

Przygotowanie posiłku:
Mięso gotujemy w niewielkiej ilości wody. Całość po kilku minutach zasypujemy węglowodanami czyli ryżem. Po ugotowaniu całość studzimy i dodajemy witaminy.

Sugestie odnośnie podawania:
Podana ilość pokrywa dzienne zapotrzebowanie 9 kg psa

Dodatkowe notatki:
Opracowane na podstawie: Lek wet Agnieszka Kurosad, prof. dr hab. Jan Nicpoń, lek. wet. Kristina Kungl "Diety domowe przeznaczone dla psów" MW Nr 5/2003
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 10:54

Lekki posilek dla psa po biegunce

Składniki:
60 g gotowanej piersi z kurczaka
350 g długoziarnistego ryżu gotowanego
1 łyżeczka oleju roślinnego
1/4 łyżeczki chlorku potasu
1/10 łyżeczki soli
4 tabletki mączki kostnej lub difosforanu wapnia
1/5 tabletki witaminowo-mineralnej dla ludzi

Przygotowanie posiłku:
Mięso gotujemy w niewielkiej ilości wody. Całość po kilku minutach zasypujemy węglowodanami czyli ryżem. Po ugotowaniu całość studzimy i dodajemy witaminy.

Sugestie odnośnie podawania:
Podana ilość pokrywa dzienne zapotrzebowanie 9 kg psa

Dodatkowe notatki:
Opracowane na podstawie: Lek wet Agnieszka Kurosad, prof. dr hab. Jan Nicpoń, lek. wet. Kristina Kungl "Diety domowe przeznaczone dla psów" MW Nr 5/2003
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 10:57

Dieta w poczatkowym okresie lecz. chorob zladkowo-jelitowych

Składniki:
117 g białego sera
350 g długoziarnistego ryżu gotowanego
800 mg wapnia (2 tabletki weglanu wapnia)
1/4 łyżeczki chlorku potasu

Przygotowanie posiłku:
Ryż gotujemy, do wystudzonego dokładamy rozkruszony ser biały z witaminami.

Sugestie odnośnie podawania:
Podana ilość pokrywa dzienne zapotrzebowanie 7-8 kg psa

Dodatkowe notatki:
Opracowane na podstawie: Lek wet Agnieszka Kurosad, prof. dr hab. Jan Nicpoń, lek. wet. Kristina Kungl "Diety domowe przeznaczone dla psów" MW Nr 5/2003
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 11:07

Dieta w reemisji objawow chorob zoladkowo-jelitowych

Składniki:
150 g tofu
350 g długoziarnistego ryżu gotowanego
1/10 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki chlorku potasu
800 mg wapnia (2 tabletki weglanu wapnia)

Przygotowanie posiłku:
Ryż gotujemy, do wystudzonego dokładamy rozkruszony ser z witaminami.

Sugestie odnośnie podawania:
Podana ilość pokrywa dzienne zapotrzebowanie 7-8 kg psa

Dodatkowe notatki:
Opracowane na podstawie: Lek wet Agnieszka Kurosad, prof. dr hab. Jan Nicpoń, lek. wet. Kristina Kungl "Diety domowe przeznaczone dla psów" MW Nr 5/2003
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 19:30

Dieta wysoko strawna, dla psów z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby, Może być stosowana jako odchudzająca u psów otyłych

115 g chudej, siekanej wołowiny
75 g białego sera
310 g gotowanej rozdrobnionej marchwi
270 g utartego zielonego groszku
1,5 łyżeczki fosforanu wapnia


na podstawie artykułu: "Żywienie psów w podeszłym wieku"
autorstwa M.E. Wiśniewskiej, A. Pomianowskiego i M.P. Wojtackiego
Magazyn Weterynaryjny 9/2003
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2007, 19:34 przez Fairah, łącznie zmieniany 1 raz.
Fairah
Posty: 135
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 13:17

19 stycznia 2007, 19:31

Dieta eliminacyjna, wysoko strawna, hipoalergiczna, dla psów z biegunką pochodzenia pokarmowego


115 g jagnięciny
175 g gotowanego ryżu
1 łyżeczka oleju roślinnego
1,5 łyżeczki fosforanu wapnia
szczypta chlorku potasu (ok. 1/8 łyżeczki)


na podstawie artykułu: "Żywienie psów w podeszłym wieku"
autorstwa M.E. Wiśniewskiej, A. Pomianowskiego i M.P. Wojtackiego
Magazyn Weterynaryjny 9/2003
mme
Posty: 159
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 19:12
Lokalizacja: kraków

26 czerwca 2012, 21:02

Odświeżam temat, żeby nie zakładać nowego, chociaż to chyba jedyny na forum, który ma w temacie żywienie w chorobach wątroby psów ale niestety większość porad dotyczy schorzeń układu pokarmowego. Ja od trzech miesięcy "testuję" :roll: na swojej suni różne diety i niestety robię to metodą prób i błędów. Choroba wątroby mojej suni jest bardzo poważna i jedyna dieta, która mogłaby się wydawać bezpieczna, czyli gotowe karmy weterynaryjne dla wątrobowców, nie sprawdziła się. Początkowo przez ok. 2 tygodnie sunia jadła bez większych sprzeciwów suchą karmę RC Hepatic (puszek Royala nawet nie polizała, Hilsa po zjedzeniu ok. 1 łyżki zwróciła).Po dwóch tych tygodniach z dnia na dzień zaczęła bojkotować tę karmę Obawiam się, że nie tylko dlatego, że się jej znudziła. W tym czasie samopoczucie psa pogarszało się z dnia na dzień (mimo poprawy wyników badań :? . Ostatnio, kiedy poczuła się znacznie lepiej "przeprosiła się" z Royalem i przez kilka dni jadła go wyłącznie, ale...zaczęłam mieć wątpliwości czy rzeczywiście ta karma jej służy (sunia jadła ją z coraz mniejszym entuzjazmem, wydalała moim zdaniem w nadmiarze :oops: , czuła się w tym czasie tak..średnio). W związku z tym zdecydowałam się na powrót do "domowego" żywienia. Poza tym znalazłam w internecie kilka artykułów, które przeczą twierdzeniu z pierwszego postu, że
Stosowanie karm "domowych" u chorych psów jest wskazane jedynie wtedy, gdy pies nie akceptuje gotowych diet weterynaryjnych lub właściciela na nie nie stać.
. Przede wszystkim gotowe karmy weterynaryjne"wątrobowe" (tylko takie miałam okazję poznać) nie są zróżnicowane i dostosowane do różnych schorzeń wątroby. Pod tym względem żywienie domowe ma przewagę. Ale mam kilka wątpliwości i będę wdzięczna za porady:
1. Łączenie karmy gotowej i "domowej" jest na forum wątek dotyczący tego problemu ale u psów zdrowych; zdania są tam podzielone ale przede wszystkim nie udało mi się ani na forum ani w innych opiniach nie znalazłam uzasadnienia poglądu, że i dlaczego łączenie szkodzi. W przypadku mojej suni optymalnym rozwiązaniem wydawało mi się: 2 posiłki "domowe" + jeden "weterynaryjny" albo 1-2-3 dni "domowe" i 1-2-3 dni wetrerynaryjne. Niestety podobno tak nie można. Dlaczego? (pomijam argument bilansowania diety; dietę domową i tak bardzo trudno zbilansować)
2. Białko w diecie wątrobowej - miałam okazje się przekonać, że ilość białka jest kluczowa w żywieniu mojej suni; przedawkowanie skutkowało czasem poważnymi konsekwencjami; tego się już nauczyłam i wiem, że nikt mi nie powie ile tego białka ma być. Natomiast nie wiem czy mogę bezkarnie tyle, że w odpowiednich ilościach (tzn do granic tolerancji) podawać suni mięso, ryby, jajka, biały ser itp. Podobno :roll: chora wątroba "woli" białko roślinne ale jakie produkty roślinne z dużą zawartością białka może jeść pies? Na razie bazuję głownie na ryżu, czasem makaronie z dodatkiem cielęciny, ryby, drobiu, serka "bielucha" w proporcjach ok. 3:1.
3.Warzywa i owoce: czy wyłącznie gotowane? Upodobania mojej suni są tutaj bardzo zmienne ale wydaje mi się, że chętniej je surową tartą marchewkę niż gotowaną,podobnie seler.Lubiła kiedyś np. maliny, czereśnie. Czy można dodawać inne owoce, sałatę? kiełki? zioła? (podobno kurkuma jest wskazana w chorobach wątroby?) A zmielone skorupki jajek? (nie warzywo ale ze względu na wapń pokrewne)
4. suplementy Na razie "witaminowo" wspomagam sunię pastą Calo-pet, którą uwielbia. Moze jednak ktoś podpowie inne preparaty, którymi mogłabym uzupełniać domową dietę?
Awatar użytkownika
Robert A.
Posty: 4455
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

26 czerwca 2012, 21:10

Czy podawałaś karmę Trovet na wątrobę?
Białko roslinne-spirulina oczysci wątrobę i cały organizm z toksyn,dostarczy białka najlepszej jakości porównywalnego z przyswajaniem do białka mięsnego.
Jest sporo ziół pomagających w schorzeniach z wątrobą min pokrzywa,perz,dzika róża .
mme
Posty: 159
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 19:12
Lokalizacja: kraków

26 czerwca 2012, 21:33

Trovetu nie podawałam. Mogę spróbować tylko nie chciałabym się od niej uzależnić w tym sensie, że miałaby to być jedyna dieta z powodów, o których pisałam wyżej czyli zakazu :?: łączenia z "domową" Myślę, ze jeżeli żywienie wyłącznie RC hepatic'iem nie sprawdziło się, to podobnie będzie z Trovet'em.
Czy te zioła można dosypywać suche do karmy? bo napary raczej nie wchodzą w rachubę; wątpię, żeby sunia miała ochotę na takie ziołowe napoje. Podaję jej wprawdzie miód rzepakowy rozpuszczony w wodzie i pije chętnie, ale zioła? :roll:
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

26 czerwca 2012, 22:11

jeżeli będziesz podawać spirulinę uwaga na niedobory witaminy B12. Dotychczas uważano, że te glony są świetnym zamiennikiem B12, która znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, okazało się że jest to niepotrzebny analog, który blokuje wchłanianie prawdziwej B12.

Co do diety wątrobowej, to białka nie można się całkowicie pozbyć. Zalecaną ilość (u ludzi jest to 0,5g/kg - norma 0,8 - podaję poglądowo) rozkłada się na kilka posiłków, aby nie dopuścić do dużego wyrzutu amoniaku na raz. U ludzi podaje się razem z białkiem naturalnym odżywki przemysłowe (ferbusin hepa, lsukactostrict) w stosunki 1:2 i podobno daje to najlepsze rezultaty. W książce mam napisane tak: dodatek aminikwasów do diety niskobiałkowej zwiększa tolerancję na białki, wyrównuje ujemny bilans azotowy, mniejsza stężenie amoniaku we krwi - może warto dopytać weterynarza, czy u psów działa to podobnie. Zaleca się mleko, twaróg i jaja. I jeszcze jedno zdanie z książki: ''w leczeniu encefalopatii wątrobowej stosuję się argannę, asparaginian ornitynu i alfa-ketoglutaran ornityny. Związki te osłabiają neurotoksyczne działanie amioniaku przez zwiększoną syntezę mocznika.'' Ja mam część z tego w tabletkach, które podaję suce na osłonę wątroby. Ty pewnie też, ale warto sprawdzić.

To co napisałam odnosi się do diety ludzkiej. Myślę, że po konsultacji z weterynarzem można by to wprowadzić w życie, żeby pomóc suni. Zwłaszcza, że aminokwasy są tak niezbędne do funkcjonowania organizmu. W takich złych stanach, zaleca się suplementację zarówno wit rozpuszczalnych w wodzie jak i tłuszczach oraz cyk i selen.
mme
Posty: 159
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 19:12
Lokalizacja: kraków

26 czerwca 2012, 23:48

dodatek aminokwasów do diety niskobiałkowej zwiększa tolerancję na białki, wyrównuje ujemny bilans azotowy, mniejsza stężenie amoniaku we krwi - może warto dopytać weterynarza, czy u psów działa to podobnie.
Chyba u psów działa tak samo. Na moim wątku w dziale "leczenie" ktoś radził mi podawanie aminokwasów dla kulturystów; pani wet. wprawdzie do tego pomysłu odniosła się sceptycznie ale powiedziała, że fraszka dostaje aminokwasy w leku duphalyte. Niestety jest podawany tylko w formie kroplówek i chyba nie ma odpowiedników doustnych. W lekach, które zażywa sunia jest asparaginian ornitynu. Ostatnio kupiłam hepato force (lek? suplement? o bardzo obiecującym i bogatym składzie (m.in aminokwasy). Niestety mam problem: lek ma postać proszku w kapsułkach. Kapsułki chyba są "niejadalne" (takie jakby plastikowe), proszek więc trzeba (chyba) dosypać do karmy. Niestety Fraszka nie jest w stanie tego zjeść. Jeszcze gorzej było z próba rozpuszczenia w wodzie. Na razie się poddałam i szukam pomysłu jak z tego proszku zrobić tabletkę :lol: Znalazłam pomysł, żeby obtoczyć w maśle, zrobić kulkę i zamrozić. Ale kulka musiałaby być chyba spora a masło w takiej formie chyba nie służy wątrobie?
Dodam jeszcze, że mam już za sobą leczenie encephalopatii wątrobowej u mojej suni :( , ale gdyby nie porady, które znalazłam na dogomanii, niewiele brakowało a zabiłabym psa własnie niewłaściwą dietą, mimo stosowania się do zaleceń lekarzy. Przy objawach encephalopatii stosuje się się dietę "zerobiałkową". Z kolei przy marskości wątroby (takie jest rozpoznanie u Fraszki) dieta ma być wysokobiałkowa (w wyrównanej marskości. Na tym głównie polega mój problem z dietą i dlatego też wydaje mi się, że karmy weterynaryjne nie są optymalnym rozwiązaniem.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość