hipoglikemia - podejrzenie insulinomii

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

gaun
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2012, 23:20

24 maja 2012, 23:48

U mojej niespełna 8 letniej pudelnicy miniaturowej zachodzi podejrzenie insulinomii. Wszystko zaczęło się na porannym spacerze w poniedziałek. Psiaki wytargały ze sobą piłkę na spacer. Rzuciłam im z trzy- cztery razy i miałyśmy wracać do domu. Patrzę na Cygę, który straciła panowanie na tylnymi łapami, przekręciło ją najpierw na prawą potem na lewą stronę. Jednak nie upadła, przednimi łapami wciąż stała na ziemi, a w pysku dalej trzymała piłkę. Puszczona po chwili na ziemię poruszała się jakby była pijana. Czym prędzej odprowadziłam drugiego psa do domu, a z cygą do lekarza.Już w drodze do lekarza odzyskała pełną koordynację ruchową. Zapewne w wyniku zjedzonego przed spacerem posiłku.

W lecznicy pobrano i zbadano krew. Poza normą były leukocyty 5,1G/l AspAT 62 U/L IAT 217U/L (3-50) Glukoza 30 mg/dl . To właśnie ten ostatni wynik i badania przeprowadzone w domu za pomocą glukometru wykazały że glukoza jest stale poniżej normy (Hipoglikemia). Badanie moczu są w normie. Zrobiono USG żadnych widocznych zmian nie widać w postaci guzów. Wnioski z USG : Powiększona hiperchogenna trzustka, bez zmian ogniskowych do dalszej diagnostyki serologicznej.
Dziś kolejne pobranie krwi (test tli) aby sprawdzić co dzieje się z trzustką. Ponadto dzisiaj badaliśmy poziom glukozy po posiłku ( pół puszki animondy). 30 min po posiłku wynik wynosił 46 mg/dl, natomiast godzinę po posiłku spadł już do 39, dwie godziny po posiłku wyniósł 35.Wydaję mi się, że to niezwykle szybki spadek. Aż zaczęliśmy wątpić czy na pewno dobrze działa urządzenia. Sprawdziliśmy płynem i działa prawidłowo. Czy można niewłaściwie mierzyć cukier?? Igłą kujemy w uszko czekamy na krew ( która nie zawsze się pojawia) przyciskając ucho i badamy wkładając w krew pasek .
Najniższy poziom uzyskano rano na czczo, wynik znajdował się poniżej skali aparatu, a więc poniżej 20 mg/dl.

Nasz lekarz prowadzący, po pierwszym badaniu krwi twierdził, że to raczej nic poważnego, że niektóry psy mają taki niski cukier. Natomiast u innego lekarza przeprowadziliśmy USG i to on stwierdził, żeby nastawić się bardziej na insulinomię. Ogólnie że jej stan może być nie łatwy do precyzyjnego zdiagnozowania czyli duże wyzwanie dla lekarza prowadzącego. Że jeżeli to byłoby typowe ( ten niski poziom cukru) dla niej to wcześniej byśmy coś zauważyli. I już sama nie wiem co mam o tym myśleć. Mam nadzieję, że to nie jest insulinomia, bo jak czytam rokowania to mnie przeraża. Macie może jakieś pomysły, rady? Znacie jakiegoś dobrego specjalistę w dziedzinie?
Dodam jeszcze, że Cyga często trzęsie szczególnie w samochodzie i jak jest burza, a czasami bez powodu ( może to były/są oznaki hipoglikemii), ogólnie jest dosyć nerwowym psem -> trzęsie się czasami jak wiatr mocniej zawieje. Jak zaczęliśmy się jej przyglądać, to strasznie dużo dyszy porównując ją do drugiego psa, zapewne dlatego że się męczy przez niedobór cukru. Ponadto ona zawsze była spokojniejszym psem, porównując ją do mojej o 5 lat starszej pudelnicy. Wszelkie sugestie mile widziane, szczególnie w zakresie dalszych badań.
m@ga

25 maja 2012, 09:34

"Nasz lekarz prowadzący, po pierwszym badaniu krwi twierdził, że to raczej nic poważnego, że niektóry psy mają taki niski cukier." Och ci niektórzy " weterynarze " !!!!!!!!!!!!!!! wiem coś o tym . Przecież po to są określone normy badan , żeby informowały o stanie zdrowia ! Nie jestem lekarzem ale uważam , że nie jest to błaha sprawa . Musisz znaleźć naprawdę dobrego lekarza !
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

29 maja 2012, 22:29

problem rzeczywiście isnieje i na pewno nie ma tak być. Ja wykonałbym osobiście krzywą cukrową u psa i spradził też zewnątrzywydzielniczą fukcję trzustki. Jeśli wyniki się powtórzą i dodatkowe też będą złe zmierzałbym do laparoskopowego obejrzenia trzustki i ewentualnie biopsji jest stwierdzonych zmian.
gaun
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2012, 23:20

30 maja 2012, 09:38

Na początku dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Obecnie doszły wyniki testu TLI wynika psa to 40,2. W interpretacji wyniku jest napisane że wartości wyniku powyżej 35 wskazuje na zapalenie trzustki. I właśnie w tym kierunku pies jest leczony. Dostaje dwa antybiotyki i jest na specjalnej diecie ( royal gastro low fat). Po takiej kuracji ponowimy badania. Dodam jeszcze że 6-8 miesięcy temu pies miał poważne zatrucie pokarmowe (prawdopodobnie poczęstowała się czymś na spacerze). Z tego co zrozumiał takie podrażnienie mogło się także odbić na trzustce i stać się przyczyną jej zapalenia
Czy powinnam nalegać na wykonanie jeszcze jakiś badań? Pies jak narazie czuję się dobrze i nie było więcej incydentów z utratą równowagi.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 czerwca 2012, 16:10

na razie stosowałbym dalej leczenie a za kilka tygodni i tak należy powtarzać badania.
Gość

06 czerwca 2012, 09:42

Początkowo mieliśmy wrażenie że pies dobrze reaguje na podawane antybiotyki, ożywił się. Niestety dzień przed ostatnią wizytę znowu na porannym spacerze miała problemy z równowagą takie same jak opisywałam na początku czyli tylne łapy odmawiały jej posłuszeństwa. W lecznicy zmierzono cukier wynik 35. Lekarz po ponownym przejrzeniu badań, stwierdził, że jest to jednak insulinoma, skoro antybiotyki nie pomagają. Podkreślam że żadnych więcej badań nie było przeprowadzanych oprócz wcześniejszych badania krwi, moczu, usg, testu tli ( wyniki opisałam już wyżej). Zastanawiam się czy drogą eliminacji można dojść do takiej diagnozy. Czy nie trzeba jeszcze jakiś badań?? Zamiast ostatniej dawki antybiotyków dostała steryd i mamy mierzyć jej cukier co 4 godziny.

Sporo czytałam o tej chorobie, głównie zagranicznych publikacji. Wiem jakie są rokowania. Tam też wyczytałam o zbadaniu poziomu insuliny i zestawienia jej z poziomem glukozy w postaci współczynnika, badania służy do wykrycia insulinomy. ( przepraszam jeśli mało precyzyjnie określiłam) Czy powinnam nalegać na to badania?? Nasz lekarz prowadzący ma się ponoć jeszcze skonsultować z jakimś profesorem. W czwartek będę wiedzieć więcej.

Dodam jeszcze że zapobiegawczo zbadaliśmy w domu pozostałe zwierzęta. Oprócz jednego kota reszta dała się zbadać. Wyniki są następujące:
pudel 12 lat - 64 ( po jedzeniu, na czczo 59)
kotka 4 lata - 66 ( kot miał z racji tych wyników badaną również krew, wyszedł podwyższony mocznik 97 i niski cukier 60. Miał podawane kroplówki. Obecnie badania będą ponawiane.. Dodam, że z kotem pojechałam już do innej kliniki. Cukrem kazano mi się nie martwić. Proszę mnie poprawić, ale norma u kotów jest od 100, więc jak się ma niby nie martwić.)

Zastanawia mnie to że wszystkie nasze zwierzęta mają cukier w dolnych granicach normy. Nie wiem czy to tylko zbieg okoliczności? Dodam że informowałam o tych wynikach w obu klinikach. Sama nie wiem co ma robić w takiej sytuacji?? Konsultować się z innymi lekarzami?? Nie chcę też nie potrzebnie męczyć psa
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

17 czerwca 2012, 15:13

a czy próbowaliście zrobić badania na innym glukometrze?
Gość

25 czerwca 2012, 09:31

Była badana zarówna na naszym glukometrze jak i na tym w lecznicy. Sprawdzaliśmy także za pomocą specjalnego płynu czy wyniki są poprawne. Kupiliśmy również nowe paski. Wyniki pozostałe takie jak były, jedynie nieznacznie się powiększyły po podaniu sterydów.
Lekarze zrobili badanie poziomu insuliny ( po moich naleganiach). Poziom insuliny wyszedł w normie. Z tym, że ma poważne wątpliwości co do prawdziwości tych wyników. Psa na badanie przyprowadziliśmy na czczo ( około 6 godzin bez jedzenia, tak ustaliśmy z lekarzem). Największe wątpliwości budzi u mnie fakt, że badanie zostało przeprowadzone dwa dni po podaniu sterydu. Pytałam się czy to nie wpłynie na wynik lekarze zapewnili, że nie. Poza tym czytałam jak przeprowadza się badanie. Konieczne jest zbadanie także poziomu cukru, co również zostało uczynione na moją prośbę ( wynik 54).
Na razie dostaje encorton, hepatiale forte ( ponieważ na usg wątroba była nieco powiększona a to może wpływać na cukier). Szczerze mówiąc ma bardzo duże wątpliwości co do sposobu jej leczenia. Myślimy nad zmianą lekarza prowadzącego.
Mimo sterydów jej cukier podniósł się tylko nieznacznie.
Z nowych obserwacji: raz jak spała zaobserwowałam coś niepokojącego. Cyga często jak śpi to śni ta się nam przynajmniej wydaje, bo wydaje z siebie rożne dźwięki. Ostatnio widząc że dzieje się coś takiego postanowiłam ją lekko obudzić, dodam że trochę się zaniepokoiłam tym, że nieco inaczej oddychała. Zazwyczaj ona bardzo szybko się budzi. Tym razem przez kilka dobrych sekund była jak szmaciana lalka, zupełnie wiotkie mięśnie, źrenice niewidoczne. Nie wiem czy to tylko mocny sen czy jednak jakiś nowy symptom. Cukier zbadany po tym zdarzeniu wyniósł 43

Oprócz tego od dwóch dni wieczorami trzęsie się i dyszy, zapewne z powodu pogody. Czy możemy podawać jej coś na uspokojenie, boimy się że ona właśnie w ten sposób wykańcza swój organizm.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

29 czerwca 2012, 14:51

a miewa objawy hypoglikemi? Dyszenie i trzęsienie może być po sterydzie.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość