kot robi kupy na łóżka

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

yala
Posty: 7
Rejestracja: 27 października 2011, 16:47

27 października 2011, 16:54

Witam.
Od jakiegoś czasu mój kot załatwia się na łóżka. Ale siku robi do kuwety. Jest to kocur, miesiąc temu skończył rok, jeszcze nie jest wykastrowany.
Moja mama się coraz bardziej wścieka i chce go oddać.
Czytałam, że może to być spowodowane różnymi chorobami, ale jej to chyba za bardzo nie interesuje, bo twierdzi, że skoro siku robi do kuwety a kupy tylko na łóżka, a nie np na podłoge, to nie jest to żadna choroba.
Dodam jeszcze, że zobaczyłam dzisiaj w jego kuwecie kupe, czyli to nie jest tak, że robi tylko na łóżka, a do kuwety nie.
Żwirek ma ten sam.
Więc może jakiś weterynarz tutaj mógłby mi podpowiedzieć jakie badania trzeba byłoby zrobić najpierw, np badanie kału, to bym zaniosła do weterynarza.
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

27 października 2011, 20:56

mój kot tak dwa razy zrobił perfidnie i ze złości. Pojadł trawkę, zaczął wymiotować - moja siostra go zrzuciła z komody, po czym wrócił na jej łóżko, napiął się i załatwił. Może w waszych relacjach leży przyczyna? Może kot ma za rzadko sprzątaną kuwetę?
yala
Posty: 7
Rejestracja: 27 października 2011, 16:47

27 października 2011, 21:04

kuwete ma sprzątaną często.
a tłumaczenie, że kot robi coś ze złości jest wg mnie idiotyczne.
poza tym kontakt z kotem mam bardzo dobry i nie robi on na jedno łóżko, tylko na pierwsze lepsze.

chciałam po prostu się dowiedzieć, jakie badania trzeba najpierw zrobić, bo moja mama twierdzi, że to na pewno nie jest spowodowane chorobą.
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

28 października 2011, 00:25

idiotyczne? więc zakładam że to pierwszy kot w Twoim życiu :]
asiryś
Posty: 2309
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 17:37

28 października 2011, 09:34

yala pisze:a tłumaczenie, że kot robi coś ze złości jest wg mnie idiotyczne.
A ja zgadzam sie z Yala w 100%. A miałam i mam wiele kotów...
biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

28 października 2011, 11:39

yala pisze:kuwete ma sprzątaną często.
a tłumaczenie, że kot robi coś ze złości jest wg mnie idiotyczne.poza tym kontakt z kotem mam bardzo dobry i nie robi on na jedno łóżko, tylko na pierwsze lepsze.

chciałam po prostu się dowiedzieć, jakie badania trzeba najpierw zrobić, bo moja mama twierdzi, że to na pewno nie jest spowodowane chorobą.

bo tak jest i nie tylko Twoim zdaniem :wink: zwierzęta nie robią nic po złości i zawsze jest jakiś powód
ja poradzę by najpierw oduczać kota by nie wchodził na łóżko,dmuchnij (koty nie lubią podmuchów),zdejmij albo idź na łatwiznę i kup odstraszacz,dla ludzi nie pachną brzydko więc mozesz popsikać albo szmatkę i położyć na łóżko albo popsikaj brzegi łóżka.
To jest kocur i może chodzi o psychikę tej płci,albo nie wiem.
Dla przykładu powiem coś o moim synku,jak uczyłam go załatwiać się do nocnika,bywało że zrobił ciut na nocnik a resztę na podłogę,nie oznacza to przecież o chorobie a o moim błędzie albo po prostu charakterze dziecka i tak dalej.

Mam kilak pytań
1.czy kocur tylko i wyłącznie robi kupę na łóżko ?
2.jak długo to trwa
3.czy coś się zmieniło w traktowaniu kota przez domowników ?
4.czy kuweta zmieniła miejsce
5.czy zmieniłaś rodzaj kuwety np.z normalnej na krytą lub odwrotnie ?
6.czy jeśli nie robi tylko i wyłącznie na łóżko to w jakich godzinach mu się zdarza (z rana ?)
7.Czy śpi na łóżku ?

Możesz też spróbować dać mu miske z jedzeniem na łóżko,NIBY kot nie powinien załatwiać się w miejscu gdzie je,bo to podobno leży w ich naturze :wink:
Już nawet znalazłam info o tym jakiego masz kota,jeśli to Twój pierwszy kot tej rasy to może zapytaj kogoś na forum kto ma kota tej rasy.

Kota można nauczyć spać w konkretnym miejscu,załatwiać się itp.moje koty w dzień na łóżku nie siedzą,chyba że im pozwolę (czyt.zaproszę na łóżko) :wink: a tak mają pozwolenie na spanie w nocy :wink:
SleepingSun pisze:idiotyczne? więc zakładam że to pierwszy kot w Twoim życiu :]
wystarczy znać swoje zwierze,nie musi to być pierwsze zwierze w życiu,są właściciele którzy mają pierwsze zwierze i lepiej się nim zajmują i więcej o nim wiedzą i o tym gatunku niż ludzie którzy mieli ich juz trochę w życiu...więc to jest najmniej istotne czy pierwszy czy nie
yala
Posty: 7
Rejestracja: 27 października 2011, 16:47

28 października 2011, 21:09

miałam już wiele kotów, a złość to cecha ludzka, a nie zwierzęca..
co do pytań:
1. tak (tzn do kuwety też ostatnio zrobił)
2. niedługo, raczej nie dłużej niż miesiąc
3. nie
4. nie
5. nie
6. nie wiem, po prostu jak wracamy do domu to od razu czuć kupę
7. nie jest to zabraniane, ale raczej nie śpi na łóżkach, czasami się prześpi tylko na moim i siostry

mam nadzieję, że to przez to, że może chce oznaczyć swój zapach.. i jak go już wykastrujemy to mu przejdzie.

"ja poradzę by najpierw oduczać kota by nie wchodził na łóżko" myślę, że jak właśnie będziemy mu tego zabraniać, to może właśnie wtedy tam częściej chodzić i zostawiać kupke, dla zostawienia zapachu.

aha, i zamówiłam jeszcze vitopar, jest do odebrania na poczcie, to może to go odstraszy od łóżek..
co prawda on tylko neutralizuje zapachy, ale może pomoże :D
zamówiłam go, jak kot nasikał na dywan (bo nie miał dostępu do kuwety) i nie dało się pozbyć zapachu.
i przyda się też do klatki myszek ;)
biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

29 października 2011, 12:44

yala pisze:miałam już wiele kotów, a złość to cecha ludzka, a nie zwierzęca..
co do pytań:
1. tak (tzn do kuwety też ostatnio zrobił)
2. niedługo, raczej nie dłużej niż miesiąc
3. nie
4. nie
5. nie
6. nie wiem, po prostu jak wracamy do domu to od razu czuć kupę
7. nie jest to zabraniane, ale raczej nie śpi na łóżkach, czasami się prześpi tylko na moim i siostry

mam nadzieję, że to przez to, że może chce oznaczyć swój zapach.. i jak go już wykastrujemy to mu przejdzie.

"ja poradzę by najpierw oduczać kota by nie wchodził na łóżko" myślę, że jak właśnie będziemy mu tego zabraniać, to może właśnie wtedy tam częściej chodzić i zostawiać kupke, dla zostawienia zapachu.

aha, i zamówiłam jeszcze vitopar, jest do odebrania na poczcie, to może to go odstraszy od łóżek..
co prawda on tylko neutralizuje zapachy, ale może pomoże :D
zamówiłam go, jak kot nasikał na dywan (bo nie miał dostępu do kuwety) i nie dało się pozbyć zapachu.
i przyda się też do klatki myszek ;)
to jak tak sądzisz to nie oduczaj go tego,ja z swojego doświadczenia wiem że kot raczej sika by pozostawić zapach,ale tak robiły moje koty.

Wydaje mi się,że raz coś kot poczuł na łóżku i po prostu wys... się na nie :wink: pomimo,że zapachu można skutecznie się pozbyć to z pamięci kota tego nie wykasujesz.Musi wiedzieć że łóżko jest do spania,albo niech nie ma dostępu do łóżka podczas waszej nieobecności,albo trzeba go skutecznie odstraszać czymś.
Kiedyś mi kot robił kupy za biurkiem :wink: waliło hmm :mrgreen: to za każdym razem gdy tam właziła,rzucałam czymś hałasującym w tym kierunku i zmieniała kierunek.Oduczyła się szybko.

I jeszcze jedno-jaki żwirek sypiesz ?
yala
Posty: 7
Rejestracja: 27 października 2011, 16:47

29 października 2011, 19:37

"Wydaje mi się,że raz coś kot poczuł na łóżku i po prostu wys... się na nie" ale on nie robi kupy tylko na jedno łóżko ;)
a żwirek Benek
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

29 października 2011, 21:13

W przypadku oddawania moczu na łóżka kilka osób radziło tymczasowe zakrywanie łóżka folią, po której koty nie lubią chodzić i zdaje się, że były pozytywne odzewy, tzn koty przestały uznawać te miejsca za atrakcyjne na kuwetkę i przestawały. Inna opcja, to stawianie kuwety w miejscach, gdzie kot się lubi załatwiać, czyli kupienie kilku tanich kuwetek i postawienie ich na łóżkach przez jakiś czas. Bo coś trzeba zrobić, a rzucać w kota nie ma sensu, choćby tylko dlatego, że sie jeszcze bardziej zestresuje i będzie się załatwiał tam, gdzie trudno sięgnąć i dopiero będzie problem.Tak czy siak, przed planowana kastracją porozmawiaj z lekarzem, zrób badania krwi, niech lekarz obejrzy oba końce kota, bo nie jest wykluczone, że coś mu dolega, np zatkane gruczoły okołoodbytnicze, ale to tylko przypuszczenie..Powodzenia życzę, bo to nielichy problem.
yala
Posty: 7
Rejestracja: 27 października 2011, 16:47

31 października 2011, 14:19

Na razie jest spokój, ostatni raz zrobił kupe na łóżko, jak założyłam ten temat.
K@rOLcI@
Posty: 884
Rejestracja: 08 lipca 2011, 14:08

31 października 2011, 20:21

może sie obraził, że wyciągasz na publiczne forum jego brudy hihihihi ;-)
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

03 marca 2022, 21:10

Hej!
Problem, który opisujesz może mieć różne podłoże. W wyplenieniu nieprawidłowych i nieakceptowanych zachowań pomóc mogą wizyty u behawiorysty zwierzęcego. Dzięki temu prawidłowy trening pomoże Tobie i Twojemu podopiecznemu.
Warto jednak mieć na uwadze, że często zachowania naszych kotów i psów mogą coś tak naprawdę znaczyć. Zajrzyj do naszego bloga: https://www.krakvet.pl/artykuly/zachowa ... -praktyce/ i dowiedz się, jakie są najpopularniejsze reakcje kotów i co znaczą w praktyce.

KrakVet.pl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość