Dentysta dla psa

Dyskusje o pielęgnacji psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

KatrinaGajevska
Posty: 1
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 12:37

21 sierpnia 2013, 12:44

Drodzy forumowicze,

Chcialabym sie dowiedziec jak czesto nalezy zabierac psa do dentysty i czy w ogole ma to sens? Wiem, ze nie jest to bardzo popularne ale choroby zebow moga doprowadzic do chorob serca, wiec chcialam sie upewnic czy jest to konieczne.

Dziekuje
szarada

21 sierpnia 2013, 13:29

Lecznice często przeprowadzają akcje promocyjne,można wtedy bezpłatnie skontrolować uzębienie psa,akcje te sponsoruje zazwyczaj firma Pedigrii,psy przy badaniu dostają w nagrodę, gryzaki tej firmy do czyszczenia zębów by nie osiadał kamień.
poza tym przy każdej wizycie można poprosić o sprawdzenie uzębienia. w lecznicy możesz również nabyć zestaw,szczotka i pasta,do pielęgnacji,są również płyny do jamy ustnej=pyska.Ja kupiłam fajny zestaw,pasta szczotka dwustronna,i dodatkowe jeszcze dwie nakładki,można je nakładać na palec,lub szczotkę.Ale staram się,przede wszystkim nie dopuszczać do kamienia,dając kości te duże cielęcę i wołowe,sparzone nie gotowane,zabawki mają tez niektóre pod kątem czyszczenia zębów,takie sznurkowe plecione ,do przeciągania,piłki z wypustkami,jak jeż.Nie miałam do tej pory problemu z kamieniem nazębnym nawet u staruszków, ale jeśli u psa jest taki problem, to prawie w każdym gabinecie usuwają,oczywiście pod narkoza. Za zestaw dentystyczny zapłaciłam kilkanaście zł.nie był drogi, a jest naprawdę fajny. Myślę ,że w sklepie
Krakvet-u,też mają.
szarada

21 sierpnia 2013, 13:39

Sprawdzałam,w sklepie Kraket,cała masa kosmetyków do pielęgnacji jamy ustnej,jest również zestaw który nabyłam w mojej lecznicy.
http://www.krakvet.pl/trixie-zestaw-czy ... -3818.html
Polecam wszystkim,bo tani,estetyczny,przydaje się nawet jak psu coś między zeby się wbije,w domu też można zaparzyć szałwie, czy inne przeciwzapalne ziółka,jak jest jakiś problem,i przy pomocy szczoteczki masować dziąsła naparem.
Gość

21 sierpnia 2013, 14:49

Podobno można usunąć kamień nazębny aparatem ultradźwiękowym nazywa się piezodent , bez konieczności narkozy . Narkoza nie jest obojętna dla organizmu i znam przypadki , że pies się nie wybudził .
szarada

21 sierpnia 2013, 23:19

Jaką by metodą nie było robione,to pies nie człowiek i nie bedzie stał grzecznie z otwartym pyskiem podczas zabiegu. Czyszczenie zębów aparatem piezodent. Zabieg, wykonywany w lekkim znieczuleniu, jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny i bezstresowy. Rozwarcie szczęki zapobiega uszkodzeniom dziąseł i języka i również nie powoduje żadnych problemów po zakończeniu czyszczenia.
Wady zabiegu – czyli czy możemy w ten sposób zaszkodzić psu?

Zasadniczo zabieg przebiega w narkozie – tak więc to jest już jakieś ryzyko, sam zabieg wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego (podobnie jak u ludzi ), czyli ogólnie metoda jest mało bolesna i nieinwazyjna, pomijając fakt ewentualnej konieczności ekstrakcji (usunięcia) zębów.
W najnowszym numerze CZTERY ŁAPY,gazetka bezpłatna,do dostania w lecznicy,reklamują produkt,opisany poniżej.

PlaqueOff® Animal to całkowicie naturalny produkt chroniony patentem na całym świecie, który pomaga przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, przez co przyczynia się do obniżenia ilości bakterii w jamie ustnej.
Zawiera naturalną substancję roślinną Algae D1070™ uzyskaną z algi morskiej. Nie zawiera dodatku cukru, konserwantów, ani barwników. Alga ma bogate własności odżywcze, zawiera ponadto 12 ważnych witamin i 13 minerałów oraz pierwiastków śladowych, a ponadto jest bogaty w naturalny jod.
Poprzednikiem PlaqueOff ® Animal jest ProDen PlaqueOff ® – środek, który od lat stosują tysiące Szwedów i mieszkańców innych krajów. Jak wykazały badania kliniczne przeprowadzone na ludziach, nalot na zębach uległ zmniejszeniu o nawet 88%, zaś kamień nazębny albo całkiem zniknął, albo przybrał strukturę silnie porowatą, która ułatwia jego usuwanie. Przeprowadzone badania dowodzą, że wynik jest widoczny już po czterech tygodniach. Dalsze regularne stosowanie preparatu zapewnia jeszcze lepsze wyniki.
Przynajmniej raz jakiś produkt najpierw przetestowano na ludziach!
miesięczny koszt terapi
kot,pies mały od 4,20-8,40zł.. Pies waga od 10-25kg. od 8,40-16,80zł.Pies 25-50kg. od 16,80-25,60złDla psa rasy dużej starcza na ok.120-80 dni, dla ras mniejszych na dłużej. Można posypywać suchą karme.
szarada

26 sierpnia 2013, 22:26

Według Vetopedii
Czyszczenie uzębienia 60 zł 500 zł
To pewnie zależy od tego ile zebów jest do czyszczenia i rangi lecznicy.
Gość

24 września 2013, 16:31

Myślę, Ze jest to ważna wiadomość, dla zwierzolubów, więc skopiowałam:

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE ZABIEGÓW STOMATOLOGICZNYCH U PSÓW I KOTÓW WYKONYWANYCH BEZ ZNIECZULENIA OGÓLNEGO .

Oświadczenie to jest w pełni zaakceptowane przez Sekcję Stomatologii PSLWMZ , a także przez wymienione pod tekstem organizacje

Choroby jamy ustnej (w tym choroby zębów i przyzębia) stanowią jedne z najczęstszych i najważniejszych problemów zdrowotnych diagnozowanych u zwierząt w Wielkiej Brytanii i Europie. Skuteczne leczenie tych problemów jest istotną częścią weterynaryjnej opieki zdrowotnej. Bardzo ważnym elementem leczenia to profesjonalnie wykonane badanie stomatologiczne i zabieg profilaktyczny obejmujący usunięcie osadów nazębnych oraz polerowanie koron zębowych.

Najważniejszym obszarem badania i usuwania osadów nazębnych to rowek dziąsłowy i ewentualne kieszenie przyzębia. Jest to obszar poniżej linii dziąseł wokół zębów. Delikatne tkanki przyzębia mocujące ząb do zębodołu łatwo ulegają uszkodzeniu. Takie uszkodzenie prowadzi do powstania stanu zapalnego, bólu i utraty zębów.
Usuwanie osadów nazębnych wymaga stosowanie ostrych narzędzi i/lub ultradźwiękowych urządzeń chłodzonych prysznicem wodnym. Nagłe i niekontrolowane ruchy głowy podczas usuwania osadów mogą łatwo spowodować uszkodzenia przyzębia. Skaling poniżej linii dziąseł jest zawsze trudny i wymaga precyzji. Jest to możliwe do wykonania bez znieczulenia ogólnego u człowieka, w oparciu o świadomą tolerancję i współpracę leczonego z leczącym. Przytomne zwierzęta zwykle niechętnie pozostają nieruchome, w czasie wykonywania różnych zabiegów.

Samo usunięcie widocznego naddziąsłowego kamienia nazębnego jest nieistotne w leczeniu chorób przyzębia. Jedynym efektem takiego “zabiegu” jest poprawa wyglądu uzębienia zaś groźne jest tworzenie fałszywego poczucia, że wykonało się coś ważnego i poprawiającego stan zdrowia. W ten sposób często opóźnia się moment wykonania skutecznego leczenia, które może być przeprowadzone przez kompetentnego lekarza weterynarii.

Wiele z możliwych patologii jamy ustnej może być zdiagnozowane jedynie w trakcie dokładnego badania w znieczuleniu ogólnym. Niektórych struktur po prostu nie da się zbadać u przytomnego pacjenta. Wczesne formy chorób nowotworowych da się wykryć tylko gdy zwierzę jest znieczulone. Opóźnienie w rozpoznaniu tych problemów może oznaczać, że stają się one znacznie trudniejsze lub nawet niemożliwe do wyleczenia. Badanie radiologiczne jest niezbędne w diagnostyce chorób jamy ustnej. Dobrej jakości radiogramy uzębienia można wykonać jedynie w znieczuleniu ogólnym.

Nowoczesne procedury anestezjologiczne wraz z właściwym monitorowaniem stanu pacjenta noszą bardzo niski poziom ryzyka. Generalnie rzecz biorąc, korzyści skutecznego leczenia stomatologicznego i przyzębia znacznie przewyższają ryzyko znieczulenia. Korzystanie ze znieczulenia wziewnego, w którym rurka dotchawicza dostarcza gazu znieczulającego bezpośrednio do tchawicy chroni pacjenta przed wdychaniem zanieczyszczeń powstających w trakcie usuwania osadów nazębnych.


Podsumowując, w trakcie "zabiegów stomatologicznych wykonywanych bez znieczulenia”

• Nie da się wykonać dokładnego badania jamy ustnej i niezwykle ważne informacje mogą być pominięte lub ich rozpoznanie jest opóźnione;
• Nie jest możliwe pełne i skuteczne oczyszczenie najważniejszych obszarów przyzębia z osadów nazębnych;
• Może dojść do uszkodzenia tkanek miękkich otaczających zęby;
• Może dojść do sytuacji będących w konsekwencji źródłem bólu i zakażenia;
• Nie da się wyleczyć chorób przyzębia a więc leczenie właściwe jest opóźnione do momentu przeprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej;
• Powstaje fałszywe przekonanie poprawy stanu pacjenta, chyba że właściciele zwierząt są świadomi, że efekty takiego działania są powierzchowne i pozorne.

Oświadczenie to zostało sygnowane przez:

EVDC (European Veterinary Dental College)

EVDS (European Veterinary Dental Society)

FECAVA - Federation of European Companion Animal Veterinary Associations

Dental Working Group in Polish Small Animal Veterinary Association( Sekcja Stomatologii PSLWMZ)

British Veterinary Dental Society)

Portuguese Society of Veterinary Dentistry (SPMEDVE – Sociedade Portuguesa de Medicina Estomatológico-dentária Veterinária e Experimental)

Italian Society of Veterinary Dentistry and Oral Surgery (SIODOCOV-Societa' Italiana Di Odontostomatologia e Chirurgia Orale Veterinaria)

Dental Working Group of the Netherlands (WVT -Werkgroep Veterinaire Tandheelkunde)

Belgian-Dutch Scientific dental Society (NWTD -Nederlandstalige Wetenschappelijke Tandheelkundige Dierenartsenkring)

German Veterinary Dental Society (DGT – Deutsche Gesellschaft für Tierzahnheilkunde)

Swiss Society of Veterinary Dentistry -SSVD

Czech Veterinary Dental Society –CVDS

Austrian Society of Veterinary Dentistry (ÖEGTZ -Österreichische Gesellschaft für Tierzahnheilkunde)

Spanish Veterinary Dental Society (SEOVE -Sociedad española de odontología veterinaria)

Romanian Society of Veterinary Dentistry (ARVS-Asociatia Romana Veterinara de Stomatologie)

Hellenic Companion Animal Veterinary Society- HCAVS

French Veterinary Dental Group (GEROS-Groupe d'Etude et de Recherche en Odontostomatologie)

Slovenian Small Animal Veterinary Association (SZVMŽ-Slovensko združenje veterinarjev za male živali)

Russian Small Animal Veterinary Association -RSAVANie lubię · · Udostępnij · 81 · około godziny temu ·
hiena12
Posty: 3
Rejestracja: 29 września 2013, 23:45

29 września 2013, 23:49

Ja jeszcze nigdy nie pisałam ze swoim psem u dentysty. Nawet nie wiem czy ktoś taki jest u mnie w mieście :)
zuzanakozdeba
Posty: 3
Rejestracja: 14 lipca 2016, 23:04

17 lipca 2016, 19:07

15 lioca 2016 dzieki pedigreemoglismy skorzystac z miesiaca zdrowych zebów.
Z pieskiem wybralismy sie i skorzystał mój pupil.
Dał sobie zajrzec w pyszczek i zbadac sie a w nagrode dostał dentastix a ja ulotki o pedigree
mariawojtasz
Posty: 4
Rejestracja: 14 lipca 2016, 23:02

22 lipca 2016, 22:36

iklka dni mielismy okazje dzieki Pedigree ktory zorganizował Miesiac Zdrowych Zebów odwiedzić dentyste dla piesków.
Bezpłatnie piesek przeszedł przegląd wszystkich zebów, pani doktor oceniła stan pyszczka i dała w nagrode Dentastix czyli psia szczoteczkę któraczysci zeby, zapobiega pojawieniu sie kamienia i odswieza oddech, oraz masuje dziasła.
Ja otrzymała wiele pomocnych wiadomosci na temat dbania o pyszczek pieska
agaka123
Posty: 14
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 08:05

02 sierpnia 2016, 13:18

My też skorzystaliśmy, fajna akcja, pomijając gadżety i produkty dentastix które otrzymaliśmy, to dobrze, ze ktoś przypomina, że o zęby psa również trzeba dbać
feralter
Posty: 10
Rejestracja: 22 września 2016, 11:18

04 października 2016, 10:03

Myślę, że dobry weterynarz da radę z zębami, nie trzeba od razu szukać "dentysty".
ParoVA
Posty: 2
Rejestracja: 03 listopada 2016, 09:12
Lokalizacja: Wałcz

03 listopada 2016, 09:18

Zgadza się.
Są wyspecjalizowani weterynarze, którzy doskonale radzą sobie zarówno z urazami zębów jak i z chorobami dziąseł. U mnie była taka sytuacja, gdzie szukaliśmy specjalisty, a najbardziej pomógł nam przy uszkodzonym zębie nasz weterynarz.
danuttata
Posty: 3
Rejestracja: 09 listopada 2016, 19:03

11 listopada 2016, 14:07

No tak, są tacy specjaliści, którzy zajmują się wszystkim od razu.
NaturalnaBeata
Posty: 1
Rejestracja: 31 sierpnia 2017, 10:31

31 sierpnia 2017, 10:34

Ja polecam usługę dermatologi estetycznej - sama leczyłam tam psa i efekty są ok wiadomo po maściach czy lekach od razu na nogi nie stanie, ale widać efekty już ma bezgrudkowy kochany pyszczek jakby ktoś szukał to podaje namiary
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość