Żółte zęby + niemiły zapach z pyska

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Natalia eSz.
Posty: 5
Rejestracja: 13 października 2008, 17:46

28 października 2008, 15:48

Nie wiem czy odpowiedni dział, ale napiszę.

Mam 18,5 miesięcznego, rodowodowego golden retrievera.
Od kilku miesięcy ma on żółte zęby.
Zęby ma myte co 1-2 tygodnie.
Nie jest to na pewno osad, bo kiedy ma umyte zęby, są one nadal żółtawe.
Zmieniliśmy karmę (teraz: Arden Grange ADULT), ale problem nie ustał.
Nika (bo tak wabi się mój pies) pije wodę z kranu. Dowiedzieliśmy się, że może to być właśnie sprawka tej wody. Podobno w niektórych miastach woda zawiera tyle kamienia, że powoduje żółknięcie zębów u psów. Pytałam mamy, i powiedziała, że u nas nie ma kamienia, ale mówiła to z niepewnością. Powiedziano nam, żeby zamiast wody z kranu, kupować wodę butelkowaną, a problem powinien ustąpić.
A może jest to skutek podawania za dużo smaczków (tj. wędzonych świńskich łapek i uszu, psich ciasteczek), bądź zjadanie odchodów (jest to rzadkie, staramy się temu zapobiegać) :?:
Spróbować kupować wodę butelkowaną, czy nie ma sensu?

Druga sprawa, to to, że żółtawym zębom towarzyszy strasznie niemiły oddech. Po myciu zębów oddech na jakieś 2-3 dni jest w porządku, ale potem znowu nie do zniesienia. Jak temu zapobiec?

Czy to jest dziedziczne?
Ostatnio zmieniony 29 października 2008, 19:00 przez Natalia eSz., łącznie zmieniany 1 raz.
Natalia eSz.
Posty: 5
Rejestracja: 13 października 2008, 17:46

29 października 2008, 18:57

Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

01 listopada 2008, 10:40

sama w tekście udzielasz sobie odpowiedzi. To jest naturalny osad nazębny i aby temu zapobiedz nalezy minimum co 2 -3 dni wyczyścić psu zęby. Niektóre karmy zawierają już dodatki czyszczące zęby tzw. system dental care ale najskuteczniejsza pozostaje nadal poczciwa szczotka i pasta.
Natalia eSz.
Posty: 5
Rejestracja: 13 października 2008, 17:46

05 listopada 2008, 12:01

Jarek pisze:sama w tekście udzielasz sobie odpowiedzi. To jest naturalny osad nazębny
Może pan nie doczytał, ale w tekście napisałam, że nie jest to osad. Kiedy pies ma dokładnie wyszorowane zęby, są one i tak żółte. Kiedy przejadę wtedy paznokciem po zębach psa, nie zbiera mi się osad.
asiank
Posty: 51
Rejestracja: 02 października 2007, 19:50
Lokalizacja: Kraków

05 listopada 2008, 12:12

moim zdaniem to jest normalny osad np.z karmy i najlepszym sposobem jest jakis gryzak do zjedzenia tylko oczywiście twardy i odpowiedni do wielkosci psa zeby sie trochę pomęczył

moj pies identyczny nalot
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 listopada 2008, 22:18

a poproś lekarza przy okazji wizyty aby spróbował to drapnąć lemieszem. Jeśli schodzi to już kamien nazębny, jeśli nie to przebarwienie szkliwa.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość