Ropomacicze w okresie cieczki-zabieg czy czekać?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Ania&Tora
Posty: 1
Rejestracja: 26 marca 2008, 21:36

28 czerwca 2008, 21:10

Witam serdecznie. Panie Jarku. U mojej rocznej suni rasy Biały Owczarek Szwajarski wystąpiła pierwsza cieczka. Po tygodniu krwawienia, krew zmieniła kolor na brunatny i zaczęła bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Dziś udaliśmy się do weterynarza, który po badaniu USG stwierdził powiększoną macicę. Diagnoza-ropomacicze ale ze znakiem zapytania. Przepisał suce antybiotyk Synergal oraz Cyclonamine. Podał również Metacam ( czemu? ).
Kazał podawć psu antybiotyk do piątku (dziś mamy sobotę) i zgłosić się w piątek ponownie na USG. Oprócz wyżej wymienionych objawów dziś sunia wymiotowała ale nie wiem czy nie bylo spowodowane to wczorajszym opiciem się wody z kałuży. Nie ma gorączki, je i pije w normie.
Moje pytanie jest następujące. Czy czekać do piątku na kolejne badanie USG czy też udać się do innego weterynarza bo jeśli jest to ropomacicze nie powinno się zwlekać z zabiegiem?
Co jest bardziej niebezpieczne, zabieg podczas cieczki czy zwłoka z zabiegiem do zakończenia cieczki?
Dodam jeszcze, że sunia ma potwierdzoną mutację genu MDR1 -/- i niektóre leki są dla niej śmiertelne. Moje obawy co do zabiegu są więc podwójne.
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiamy,
Ania i Tora
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

01 lipca 2008, 08:04

jak długo już trwa cieczka?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość