strzaly sylwestrowe

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

malagaja

30 grudnia 2005, 11:04

bardzo prosze o info co moglabym podac psiakowi ktory boi sie petard - to starsza sunia onka po operacji kregoslupa i wi tej chwili porusza sie na wozeczku boje sie podac jej jakies mocny srodek zeby nie zrobila sobie krzywdy probujac wstac - porusza si ew domku jak foczka i boje sie aby nie urazila sobie kregoslupa jeszcze bardziej probujac wstawac pod wplywem srodkow uspokajajacych
bardzo prosze o porade
iwona kantorowicz
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 grudnia 2005, 22:40

niestety wszystkjie dobrze działające preparaty uspokajające są do nabycia w aptece na RECEPTE. Jest ich cała masa od słabych np. belergot po średnio działające hydroxyzayna do mocnych luminal, relanium itp. w lecznicach jest też kilka preparatów ale nigdzie w sklepie nie są dostępne z wolnej ręki.
Waldi
Posty: 14
Rejestracja: 13 listopada 2005, 16:28

07 stycznia 2006, 10:47

Ostatnio wyczytałem w miesięczniku 'Mój pies" że amerykańscy lekarze weterynarii przeprowadzili badania nad działaniem melatoniny na zachowanie psów które boją się strzałów czy burz. Okazało się że ten środek leczniczy stosowany u ludzi pomocniczo jako środek nasenny, sprawdził się bardzo dobrze.Co ciekawe nie powodował u psów senności czy też jakiegoś otępienia.Psy zachowywały się naturalnie ale przestały reagować na wybuchy czy strzały.Skuteczność MELATONINY określono na 80% co znaczy że nie na wszystkie psy działa.Ponieważ ja też mam psy które boją się wystrzałów, chciałbym prosić aby pan Jarek w jakiś sposób ustosunkował się do tego tematu. Jak szybko zaczyna działać i ewentualnie jakie dawki można by podawać psom (powiedzmy do 10 kg. do 40 kg. itd.)Wiem że melatonina jest dostępna w aptece bez recepty i że są 3 rodzaje dawek tzn. 1mg., 3mg., 5mg., Myślę że może ten sposób pomógł by wielu posiadaczom psów z takimi problemami.
Awatar użytkownika
Alto
Posty: 146
Rejestracja: 19 sierpnia 2009, 22:34

01 grudnia 2009, 15:34

również czytałam ostatnio o melatoninie w książce Nicole Wilde "Mój pies się nie boi" i zastanawiam sie czy by pomogła u mojego berneńczyka.
Niewiem tylko jakie powinno być dawkowanie ?
Mój berneńczyk ma 2 lata i waży ponad 40 kg (ostatnio troche przytył więc nie wiem dokładnie ile) według autorki wyczytałam że standartowa dawka dla psów ważących 13-40 kg to 3mg, a dla większych więcej.
Na jednym z for natomiast wyczytałam że dla 45 kg psa dawka to od 3- 9 mg.
Alto na strzały i huki reaguje panicznie, trzęsie się, mało do niego dociera, ma wtedy manie otwierania wszystkich drzwi szukając schronienia. Dostępne w aptece są dawki 3 lub 5 mg, którą dawkę lepiej wybrać? Czy melatonine można przedawkować? Czy mogą wystąpić jakieś negatywne skutki przy częstym stosowaniu?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 grudnia 2009, 09:22

każdy lek uspokajający należy sprawdzić wcześniej u psa jak dziła, jeśli są widoczne jakieś działania uboczne należy albo wyregulować dawkę albo zmienić środek. Melatonina jest łagodnym środkiem i każdy preparat da się przedawkować. Widoczne objawy przedawkowania to nadmierne uspokojenie, senność. Może dochodzić do obniżenia temperatury poniżej normy. Jeśli są widełki w dawkowaniu najlepiej wybierać na pierwszy rzut dawki środka aby mieć możliwoąść ruchu w dół i górę.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość