Mocznik i kreatynina

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Jamniorek
Posty: 14
Rejestracja: 02 maja 2008, 18:47
Lokalizacja: Kraków

13 maja 2008, 18:13

Witam. Robiłem psu badania krwi i wyszedl podwyzszony mocznik 10,4 mmol/l ale za to w normie kreatynina 91,36 ! czy ktos mial juz taki przypadek. wiem ze bede musial zwrocic uwage na nerki ! Moze tez Pan weterynarz moglby sie wypowiedziec ! Z gory dzieki!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 maja 2008, 23:05

bardzo często tak występuje . Należy pamieta , że azotemia może byc przednerkowa, nerkowa i zanerkowa i nie zawsze te dwa współczynniki idą w parze razem. Zrób jeszcze badanie moczu.
Jamniorek
Posty: 14
Rejestracja: 02 maja 2008, 18:47
Lokalizacja: Kraków

13 maja 2008, 23:52

Dziekuje bardzo za odpowiedz! Mam jeszcze jedno pytanie czy to przekroczenie normy w moczniku jest duze?? Wiem ze bede musial przejsc pewnie na karme dla nerkowcow i podawac jeszcze pewnie jakies leki ale martwie sie czy to juz jest powazne stadium tej niewydolnosci !
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 maja 2008, 10:54

nie jest to przekroczenie duże , ale należy sie mu także przyjrzec.
Jamniorek
Posty: 14
Rejestracja: 02 maja 2008, 18:47
Lokalizacja: Kraków

15 maja 2008, 13:58

Dziękuje bardzo za odpowiedz ! Jestem ciut spokojniejszy!
Awatar użytkownika
gasparo
Posty: 256
Rejestracja: 27 czerwca 2006, 14:40
Lokalizacja: Kraków

15 maja 2008, 20:40

Mało napisałeś o swoim psie - w jakim jest wieku, jaka jest ogólna jego kondycja, czy ma właściwą wagę i czym jest karmiony.
Podwyższony mocznik może świadczyć nie tylko o chorobach nerek, ale również serca. Czy badaliście serducho? Może dobrze by było zrobić rtg klatki piersiowej, żeby zobaczyć jak wygląda serce (zwłaszcza, jeśli jest to starszy piesek, lub jeśli występują u niego objawy typu męczliwość, dlugie dochodzenie do siebie po wysiłku, lub jeśli jest otyły).
A może poprostu dostaje zbyt dużo białka przy niskiej aktywności? Długotrwałe bombardowanie mało aktywnego psa karmą wysokobiałkową też da efekt w podniesionym moczniku i może doprowadzić do uszkodzenia nerek.
Trzeba zmniejszyć ilość białka w karmie (jeśli je gotowane, to mniej mięsa, jeśli suche + dokarmianko domowym jedzonkiem, to zostawic tylko suche i nie dawać żadnych dodatkow poza warzywkami lub owocami, a jesli je tylko suche - może zmienić karmę na inną, o mniejszej zawartości białka - najlepiej tą dla nerkowców). Jeśli po trzech tygodniach diety niskobiałkowej mocznik nie wroci do normy, to bym Cię namawiała na rtg klatki. Jeśli serce będzie w porządku, to następnym krokiem powinno być usg nerek.

Ale miejmy nadzieję, że po zmianie diety wszystko wróci do normy. Zyczę tego z całego serca.
Jamniorek
Posty: 14
Rejestracja: 02 maja 2008, 18:47
Lokalizacja: Kraków

15 maja 2008, 22:56

Witam. Dzieki za podpowiedz. To jest jamnik 15 letni już Pan także ma swój wiek. Był żywiony gotowanym miesem ( drób , wołowina ) ryż i warzywa no i czasem na zmiane karme dla jamników jednej z firm. Kiedyś z dnia na dzień przestał jeśc wizyta u lekarza , zastrzyki i badania lekarskie. nadmienie ze już pół roku bierze Bemecor na serce. No i wyniki dały to co dały i po dzisiejszej wizycie u lekarza dostaliśmy karmę nerkową - P10 Vet concept - notabene używał jej ktoś?? - do tego Ipakitine i za dwa tygodnie kontrolne badania krwi aby zobaczyc poziom mocznika. I oby sie zmniejszył. Zaden lekarz nie sugerował mi rtg klatki czy usg. Może uznali ze nie trzeba , nie wiem. Powiem ci że wcześniej naparwde nic mu tak nei dolegało. poza słabszymi nóżkami ale to juz wiek no i to serce ale bemecor bierze już dłuższy czas.Jest w dobrej kondycji nie zapasiony nie dopuścił bym do tego wiedząc że ma słabe stawy. Wcześniej brał Rimadyl 10 dni ...... Nie wiem już sam co o tym myśleć może to faktycznie od serca , a może nie ale modlę sie żeby spadł mu mocznik i żeby było ok. Mimo wszystko sie martwię choć lekarka mówiła dziś takim spokojnym optymistycznym głosem....
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość