Kulawizna u szczeniaków ras dużych

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Valar

04 lutego 2008, 10:48

Wczoraj zauważyłam, ze mój pies (7 miesięcy) jakby utykał na jedną nogę a dzisiaj na drugą, a na tą co wczoraj już nie.

Wiem, że zdarzają się przypadki chorobowe (np.: stawy - częsta przypadłość dużych psów) ale i bywa też, że pies kulał chwilę (jeden dwa dni) i mu mijało. Zastanawiam się jak poznać kiedy iść do weta, i do jakiego czy od razu do chirurga?

Dodam, że psa nie boli łapa przy dotyku, nie został przetrenowany, dostaje Arthoflex w dawce profilaktycznej (czyli 2,5 ml/dziennie). Może podać mu ten preparat w dawce leczniczej (4ml/dziennie)? Czy ten preparat na stawy można przedawkować?

Podawałam mu dodatkowo Selvikal pół łyżeczki, bo wydaje mi się (ze składu karmy), że ma wystarczającą dawkę witamin? Ale nie ma np. witaminy C, więc tak dla uzupełnienia tej witaminy stosowałam ten preparat. Jednak zastanawiam się czy nie odstawić tego selvikalu, bo może mu przedawkowałam wapń, ... :(
Rodzice mojego psa mają zbadane stawy, wyniki ich to: matka A/A, a ojciec A/B... co do ojca był badany jeszcze raz w Polsce na te stawy i hodowca twierdził, że lekarz polski nie stwierdził tego B, hmmm, tatuś został najlepszym psem w swojej rasie w 2006 roku, chyba pies z dysplazją by nie wygrał?
Valar

04 lutego 2008, 14:55

A może to enostoza ?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 lutego 2008, 22:14

powinien takie zwierzę obejrzeć lekarz zwłaszcza jeśli to pies rasy dużej. U wielkiego psa nogi to podstawa. Trzeba za młodu dbać o to bardzo, aby nie skutkowało to na całe życie. Nie kombinuj nic na własną rękę zgłoś sie speca na badania aby zbadał psa, bo może jest to enostoza, ale trzeba to ustalić i pomóc temu zwierzęciu przejść przez chorobę jak najłagodniej.
Valar

05 lutego 2008, 10:38

Panie doktorze, zamierzam tak zrobić... już poczyniłam pewne kroki w tym kierunku, bo to nie tak ot i hop :). Pies musi być w narkozie, aby zrobić RTG i 10 godzin bez jedzenia przed badaniem, więc myslę, że przyszły tydzień będzie dobrze. Kulenie mu przeszło wczoraj późnym popołudniem.... więc mam nadzieję, że będzie wszystko dobrze, bo jak sam Pan napisał nogi u dużych psów to podstawa.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 lutego 2008, 11:24

napisz co się okazało.
Valar

18 lutego 2008, 00:54

wynik badania następujący: w badaniu klinicznym brak bolesności stawów biodrowych łokciowych oraz ramiennych próby zdjeciowe (-) w badaniu sedacji Ortolani, Barlow (-). W rtg nieznacznego stopnia zmniejszenie posadowienie głów kości udowych.
Zalecenie: przez 3 miesiące dawka profilaktyczna 2,5 ml Arthoflexu potem przerwa miesiąc i inny preparat na stawy (coś w nazwie z power - nie dopytałam) po skończeniu roku ponowny rtg bioder.

co mogę jeszcze zrobić aby zniwelować te "nieznaczne posadowienie głów kości udowych"? I w ogóle jak rozumieć to badanie? Wet powiedział, że właściwie jest wszystko oki.
goskaaa
Posty: 1088
Rejestracja: 03 sierpnia 2007, 09:02

18 lutego 2008, 21:55

Do czasu zakończenia rozwoju przynajmniej tego "w wielkośc" dbać o jak najniższą możliwą czyt. z zachowaniem zdrowia, wagę psa. Ja przede wszystkim u młodych psów dużych i olbrzymich ras, uznaje jedną złotą zasadę- chudy pies to zdrowy pies. Oprócz tego dobra karma i zalecenia twojego lekarza i będzie ok :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość