Zaparcia u psa

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ewunia86
Posty: 3
Rejestracja: 03 lutego 2008, 10:31

03 lutego 2008, 12:55

Nie wiem czy temat ten był już poruszany na forum, gdyż jestem nową forumowiczką. Chodzi mi mianowicie o zaparcia u psa w wieku 11lat. Jest on cukrzykiem otrzymuje stalą zalecaną dawkę insuliny, ostatnio natomiast wystąpiło u niego zaparcie. Lekarz wet doradził podawanie mu siemia lnianego lecz mimo podawania go 2 dni zaparcia nie ustępują, a pies nie chce nic jeść. Jaki jest inny dobry sposób na zaparcia, ponieważ ten nie skutkuje, a lekarz prowadzący będzie dopiero we wtorek, a pies sie męczy.
NaszePsy
Posty: 10
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 12:44

03 lutego 2008, 15:25

To oczywiscie nie na "dorazna " pomoc, ale my podajemy naszemu cukrzykowi (15 lat) zawsze z miesem drobiowym gotowana marchew. Bez tego tez go zapiera. Niektorzy mowia, ze leksze jest wtarta surowa, ale nie zauwazylismy zmiany.
Przy naszym duzym psie z kolei czasem sa zaparcie, gdy zje za duzo surowego z koscmi. Ktos mi tak kiedys poradzil i udalo sie nam uniknac lewatywy, zeby w gumowej rekawiczce naniesc na palec wazeline i delikatnie sprobowac ruchen lekko okreznym rozewrzec odbyt. To zadzialalo przez pobudzenie zwieracza i pewnie nadanie troche poslizgu.
(Oczywiscie rob takie rzeczy tylko tak, aby nikt nie widzial.) Nie wiem jednak jakich gabarytow masz psa i co potrafisz przy nim zrobic.
Niektorzy mowia, zeby podac 2 lyzki stolowe parafiny leczniczej (tania w aptece), ale nie udalo mi sie wlac tego paskudztwa psu na tyle, zby to przelknal.
A tak a propos Cukrzycy. Czy Twoj pies dostaje Canisulin? My zaczynamy, niesaly miesiac i... mamy problemy. mielibysmy pare pytan.
ewunia86
Posty: 3
Rejestracja: 03 lutego 2008, 10:31

03 lutego 2008, 19:58

Pies jest średniej wielkości, a potrafię sporo przy nim zrobić, a tym bardziej teraz kiedy nie ma siły i sprawia wrażenie jakby było mu wszystko obojętne. Dziękuje za radę i postaram się jeszcze wyprobować sposób z wazeliną. Natomiast jeśli chodzi o inulinę to dostaje on od 2,5 miesiąca Insulinum Lente, ale jeśli mogłabym jakoś pomóc lub doradzi to służę...
NaszePsy
Posty: 10
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 12:44

03 lutego 2008, 20:10

To ze srednim sie uda na pewno. Po prosto delikatnie wsunac palec nawazelinowany, jakby chcialo sie od srodka dookola wysmarowac na niewielkiej glebokosci wazelina. Oby sie udalo!
My podajemy Canisulin 2x dziennie. Piesek wazy 12,5 kg, a dostaje do 16 jedn. dziennie. Dostaje w nierownych dawkach, bo rano w ogole nie chce jesc, wiec wieksza dawke dostaje rano. Krew do badania glukometrem pobieramy z wewnetrznej wargi, bo z ucha ani lapek nie idzie. Uzywamy tez od teraz paskow Uritest 10C, ktore pokazuja nie tylko cukier w moczu.
ewunia86
Posty: 3
Rejestracja: 03 lutego 2008, 10:31

03 lutego 2008, 20:50

Z wazeliną się udało tj wysmarowałam poczekamy teraz na efekty (mam nadzieję że sie powiedzie). Mój piesek dostaje raz dziennie dawkę 10 jednostek, ale teraz wet kazał zaprzestać podawania na 2-3 dni ze względu na niski poziom cukru bo pies praktycznie nic nie je tylko pije przez te zaparcia. Natomiast kontrolę ilości cukru ma co 2 do 4 tyg wykonuje ja lekarz, a krew pobierana jest z łapki.
NaszePsy
Posty: 10
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 12:44

03 lutego 2008, 21:26

Trzymam kciuki. Niestety czasem sie konczy lewatywa.
No wlasnie z tymi pomiarami i insulina jest tak roznie... Jest swietne forum dla kotow cukrzycowych, ale nie ma dla psow. Dla psow jest b. dobre forum, ale niemieckie. Nasi weci na miejscu przyznali uczciwie, ze nie maja doswiadczenia. Tutaj juz pomogl nam Dr Jarek, ale tak naprawde to co lekarz, to inna opinia.
Na przyszlosc i tak radzilabym psu dodawac gotowana marchew do gl.posilku/ow. Niestety, im piesek starszy, tym czesciej beda takie przypadlosci.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 lutego 2008, 23:29

pilnie wykonaj rtg brzucha aby zobrazować jak wielkiego stopnia jest to zaparcie. Jesli niewielkiego stopnia wykonaj pilnie badani krwi, jeśli jest to gigantyczne zaparcie czasami nawet potrzeba otwarcia brzucha i przemasowania jelit.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość