Do dr Jarka-nosówka, parwowiroza

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
maxymi
Posty: 202
Rejestracja: 01 listopada 2006, 10:21
Lokalizacja: Kamień k. Chełma Lubelskiego
Kontakt:

20 listopada 2007, 13:46

Panie doktorze proszę o pomoc w rozwikłaniu zagadki jak mam szczepić mojego psa przeciw nosówce i parwowirozie :?: Psa dostałem kiedy miał już 6 m-cy. Poszedłem do lekarza który zaszczepił go przeciw wściekliźnie, a za 16 dni przeciw nosówce i parwowirozie (17.12.2004r.). Nakazał mi przyjść za rok, co uczyniłem (17.12.2005r.), by powtórzyć nosówkę i parwowirozę, bo potem, jak powiedział, doszczepia się psa już co 2 lata. W tym roku wypada właśnie 2 lata, ale jest inny lekarz, który twierdzi, że pies powinien zostać zaszczepiony 3 razy za szczeniaka, potem szczepionka przypominająca za rok i potem już nie szczepić przeciw nosówce i parwowirozie i że on nie wie jak ma zrobić z moim psem :( A skoro lekarz nie wie, to skąd ja mam wiedzieć :( :?: W miesięczniku "Mój Pies" 11/2007 wyczytałem natomiast, że szczepionkę przeciw nosówce i parwowirozie daje się szczeniakowi raz, potem gdy pies ma rok szczepionka przypominająca, a potem doszczepiać nie częściej niż co trzy lata. Czy może Pan określić, kiedy mam zaszczepić wreszcie mojego psa, bo szczerze mówiąc pogubiłem się :( Dziękuję z góry za pomoc :D
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 listopada 2007, 21:56

wiele razy pisałem już na ten temat. Szczeniaka szczepimy 3 razy dotyczy to tak wielkich aglomeracji jak Kraków, jeśli szczenie jest już podrostkiem robimy to 2 x ( nie wliczam w to wścieklizny). Potem doszczepiamy zgodnie z zaleceniami producenta co roku. Gdybyśmy mieli tak uregulowany problem z bezpańskimi zwierzętami jak w innych krajach, to można byłoby szczepić rzadziej. Inne decyzje zależą od od samego właściciela , ja napisałem z punktu widzenia lekarskiego i zaleceń producenta. Można byłoby pokuśić się o rzadsze szczepienia lub szczepienia szczepionkami na najczęściej występujące choroby, co czasami czynimy w podkrawskich mijscowościach, ale w mieście jak te choroby wybuchają to zbierają duże żniwo. U rzadziej szczepionych zwierząt występują zarażenia, ale na szczęście rzadziej kończą się śmiercią.
Awatar użytkownika
maxymi
Posty: 202
Rejestracja: 01 listopada 2006, 10:21
Lokalizacja: Kamień k. Chełma Lubelskiego
Kontakt:

22 listopada 2007, 14:29

Dziękuję doktorze za odpowiedź :D
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość