Rana ziarninująca

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Gość

24 września 2007, 15:55

Witam
W zeszły piątek adoptowaliśmy około roczną sunię w typie ON. Sunia prawdopodobnie została przerzucona przez ogrodzenie o które zachaczyła i wyrwała sobie spory kawał skóry. Weterynarz połatał sunię jak mógł najlepiej. Operacja trwała 4 godziny. Niestety skóry nie starczyło na całkowite zszycie rany. Obecnie rana obejmuje powierzchnię od wewnętrznej strony uda przez brzuch do pachwiny. Jej powierzchnia jest rozmiarów dłoni dorosłego mężczyzny. Wygląda to strasznie. Weterynarz zalecił podawanie suni dalacinu 150mg co 8 godzin i przemywanie rany rivanolem, co oczywiście robimy. Rana powinna zagoić się przez ziarninowanie. Niestety z wrażenia i emocji nie spytałam o parę istotnych rzeczy a kolejna wizyta dopiero w piątek. Sunia pozostaje pod opieką weterynarza, który rozpoczął leczenie, ponieważ zajął się nią wspaniale. Niestety lecznica jest oddalona od miejsca mojego zamieszkania o 30km. Będę wdzięczna jeśli choć po części będzie pan mógł odpowiedzieć na moje pytania. Co oznacza termin ziarninowanie?? Czy skóra której obecnie nie ma odbuduje się?? W jaki sposób rana się zasklepi?? Ile to może potrwać?? Czy to normalne, że rana jest cały czas lśniąca i wilgotna (nie pachnie brzydko, wygląda na czystą)?? Czy istnieją jakieś opatrunki przyśpieszające gojenie takich ran?? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Gość

24 września 2007, 18:23

Moja lekarka stosuje na takie rany solcoseryl oraz opatrunki mokre np. bactigras , zawija ranę na dobę-dwie i tak kilka razy zmienia te opatrunki. W pewnym momencie skóra zaczyna się odbudowywać.
Gość

24 września 2007, 20:00

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zapytam o taki sposób leczenia weterynarza naszej suni. Obawiam się jednak, że ze względu na lokalizację rany będzie bardzo ciężko założyć opatrunek.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

24 września 2007, 23:32

Co oznacza termin ziarninowanie??

w przybliżeniu - sposobem otwartym przez wytworzenie blizny na niej naskórka.


Czy skóra której obecnie nie ma odbuduje się??

tak w pełni wraz z włosami

W jaki sposób rana się zasklepi??

skóra się odnowi i dziura zniknie jakgdyby zarośnie.

Ile to może potrwać??

około 3-5 tygodni

Czy to normalne, że rana jest cały czas lśniąca i wilgotna (nie pachnie brzydko, wygląda na czystą)??

tak to oznaka dobrego gojenia się

Czy istnieją jakieś opatrunki przyśpieszające gojenie takich ran??

tak istnieją choć w tej okolicy będzie ciężko z ich zakładaniem
Gość

25 września 2007, 14:34

Z całego serca dziękuję za krzepiącą odpowiedź.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość