Chora wątroba u starego psa - czy jest sens leczyć?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Pablos34
Posty: 3
Rejestracja: 10 października 2017, 16:28

10 października 2017, 16:50

Witam, moja suczka amstaffa w lutym skończyłaby (a może skończy, chociaż watpie) 14 lat. Historia choroby z przeszłości:

1. Dwa lub trzy razy leczone w przeszłości przeszłości zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego (?)
2. Operacja usunięcia mięśniaka macicy.
3. Mocznica (Przewlekła niewydolność nerek?) leczona z poprawą parametrów krwi.
4. Wysokie parametry wątrobowe (uzyskano poprawę po leczeniu zachowawczym).
5. Zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów leczona na stałe zachowawczo.
6. Głuchota.

Obecnie:
Suczka stała się zwyczajnie smutna. W ciągu 2 tygodni bardzo schudła, nie ma ochoty na uwielbiane przez nia spacery. Je bardzo, bardzo skromnie, pije mało. Kał rzadki (taka "paćka"), brunatny.Trwało to około 4-5 dni (podejrzewałem może jakieś zatrucie pokarmowe?) zanim zrobione zostały badania. Wyniki krwi z dzisiaj (uwzględniłem tylko to co odstaje od normy):

MCV 68,7 fL
HCT 30%
HGB 11g/dl
PLT 803 K/uL
Ca - 11 mg/dl
ALAT - 364
AspAT - 64
Fosfataza alkaliczna - 2663 U/L
Mocznik - 141 mg/dl
Kretynina - 2,53 mg/dl
Płytki mikroskopowo 735250/uL

Jonogram, WBC (z rozmazem), RBC, CRP w normie. Zlecono jeszcze alfa-fetoproteinę (czy u psów jest to marker raka wątroby?). Wynik jutro.

Wdrożone leczenie:

Furosemid domięśniowo + płynoterapia (razem z glukozą) + Hepa-Merz 3000 + witaminy. Co mogę jeszcze dla psiaka zrobić ? Badań obrazowych póki co nie ma i pójdę zrobić USG jak jego stan poprawi się, bo jest osłabiony. Czy alfa-fetoproteina u psów może być markerem nowotworowym wątroby ??
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 października 2017, 08:48

pilnie usg brzucha. Z markerami nowotworowymi u zwierząt jeszcze się nie spotkałem. Niewykluczone jednak, że pojawiło się coś nowego na rynku.
Pablos34
Posty: 3
Rejestracja: 10 października 2017, 16:28

12 października 2017, 14:16

Jarek pisze:pilnie usg brzucha. Z markerami nowotworowymi u zwierząt jeszcze się nie spotkałem. Niewykluczone jednak, że pojawiło się coś nowego na rynku.
To marker ludzi, myslalem ze u psów również może być miarodajny. Póki co suczka powoli odzyskuje siły, aptetyt skromny wrocil, ale jest wybredna, jest ruch i większe zainteresowanie otaczającym światem oraz ucieczka przed wkłuciami - coś czego wcześniej nie było. Zmniejszona apatia. USG brzucha zostanie wykonane dopiero jak suczka będzie w lepszym stanie (za 2-3 dni?). Zdaję sobie sprawę z jej wieku, dlatego wstrzymuję się chwilowo z badaniem obrazowym. Nie chce jej zabierać do weterynarza, to zawsze wielki stres był dla niej. Jeżeli stan nie będzie się dalej poprawiał lub pogorszy się, pogodziłem się z uśpieniem jako najlepszym rozwiązaniem i skróceniem cierpienia. Ranigast i Controloc pomogły z "mlaskaniem" i przełykaniem śliny. Na pewno jest lepiej, zobaczę tylko "o ile" się poprawi. Podzielę się wynikami badania obrazowego jak tylko zostanie przeprowadzone. Dziękuję za zainteresowaniem nie tylko moim, ale również innymi zwierzętami na forum.
Pablos34
Posty: 3
Rejestracja: 10 października 2017, 16:28

16 października 2017, 15:38

Jarek pisze:pilnie usg brzucha. Z markerami nowotworowymi u zwierząt jeszcze się nie spotkałem. Niewykluczone jednak, że pojawiło się coś nowego na rynku.
Suczka już po USG. Wątroba marska (na oko 1/4, może mniej miąższu z zachowaną funkcją), zwężenie przewodów żółciowych, słaba perystaltyka z zastojem treści w okolicy kątnicy. Suczka praktycznie nie je,a jak je to mało, za to pije wodę w zadowalających ilościach. Na spacery chętnie chodzi, swoim powolnym tempem. Występują też drzenia jak zasypia (jak z zimna), czasem ich nie ma.


Zaktualizowane leczenie:

Płyny glukoza + nacl (początkowo 2:1, potem 1:1 ew. na zmiane z PWE) 500 ml, kaprofen 50mg 1x1, essentiale forte 1x1, ranigast 150mg 1x1 przez kolejne 10 dni, hepatil 3x1, NoSpa pol ampulki 1xdz im., olej z ostropestu, Spironol 25mg 1x1, witaminy;

Dieta: Tu problem. Suczka je niechętnie i zdarzają się wymioty. Dzisiaj nic nie chce jeść, pije wodę. Problem z podaniem leków doustnie.

Co można jeszcze zrobić, jak poprawić komfort resztki życia? Jak zwiększyć apetyt? Psina dużo śpi i spokojnie natomiast boi się bardzo porannych kroplówek (trochę histeryzuje).
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 października 2017, 09:32

możesz próbować podawać apetizer, citropepsin, to na poprawę apetytu.
ewazawadzka
Posty: 8
Rejestracja: 01 grudnia 2015, 15:35

25 października 2017, 23:22

Moim zdaniem warto jest leczyć bez względu na wiek. Można też dawać przysmaki np snack mobility dog od vetexpert lub geriativet. Mojej Nessie to bardzo pomogło, ma swoje lata na karku a jednak jest pełna życia
malami45

01 marca 2018, 00:20

Mam psa 16 lat weterynarz wykrył ostatnio niewydolność wątroby,przekazał informację tylko że nie oznaczalne wyniki czyli poza skalą.Nie wystawił ani żadnych leków, po prostu nic.Zastanawiam się jak mogę pomóc. Biega,szczeka,je,pije, załatwia się a lekarz zamiast leczyć oferuje szybko eutanazje. Co mogę podawać aby wspomóc wątrobę.
Awatar użytkownika
czarnuszek
Posty: 17
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 10:44

26 maja 2018, 12:01

Chora watrobą - Zapytajcie Waszych doktorów o lek Hepaxan dog Vebiot. Mojej 15 letniej suczce pomógł ... lekarz powiedział, że jeśli wyniki spadną o połowę to będzie fajnie, a tu takie zaskoczenie:

ALT miała 278 U/I spadek na 36 U/I
AST miała 124 U/I spadek 24 U/I
AP miała 136 U/I spadek 91 U/I

Brała lek przez 20 dni. Dodatkowo miała dietę - gotowane jedzenie (niestety nie chciała jeść). Kupiłam jej dodatkowo karmę RoyalCanin Hepatic i jadła ja przez 7 dni i dalej będzie wcinać, nie ma wyjścia.

Myślę, że warto próbować wszystkiego by naszym ukochanym pupilą żyło się lepiej. Mój pies mimo wysokich wyników nie był apatyczny ani nic, ale teraz jest jeszcze bardziej żywiołowa i widać różnicę.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 maja 2018, 09:21

malami45 wykonajcie badanie usg wątroby aby wykluczyć ostatecznie marskość lub nowotworzenie. Jeżeli tego nie wstydzicie pilnie podajcie leki wspomagające i regenerujące wątrobę + dietoterapia
Foksia 234

04 listopada 2018, 23:41

Pomóżcie,moja sunia chora byłam dzisiaj u weterynarza i niestety, to wątroba wyniki bardzo złe WBC22,50 GRANS19,40,CREA2,4 , ALKP2000,LIPA4832,BUN42.Co mamy robić czy taki stan jest do wyleczenia?? Sunia ma już 14 lat, ale nie wyobrażam sobie by jej nie było. Dostała dzisiaj kroplówkę i jakieś leki ale nie widzę poprawy, jest osowiała nic nie je, nie ma siły stać na nogach. Proszę napiszcie co mogę dla niej zrobić.
Adi799

10 listopada 2018, 22:06

Zrobić usg jamy brzusznej i tylko to. Kroplowki nic nie dadzą. Jeśli rak wątroby to być humanitarnym i dać odejść
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

31 marca 2022, 13:07

Cześć!
Leczenie psa to niekiedy trudny i żmudny proces, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo do niego podejść. Znalezienie solidnego i rzetelnego lekarza to klucz do sukcesu. Jednak tylko w ten sposób pomożesz swojemu czworonogowi. Konieczne jest regularne wykonywanie badań, które pomogą ocenić stan zdrowia psa.
Jeśli obawiasz się stresu, który może pojawić się u psa podczas wizyty w klinice musisz koniecznie zajrzeć na naszego bloga. https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/ Z tekstu dowiesz się, jak pomóc psu i jak ulżyć mu w tych ciężkich i niecodziennych chwilach.

KrakVet.pl
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

10 sierpnia 2022, 17:11

Cześć!
Wszelkie niepokojące objawy u naszych czworonogów powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. Jedynie opinia doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza pomoże ocenić stan zdrowia psa.
Nie jest tajemnicą, że wizyty u lekarza często wiążą się ze stresem. Zajrzyj na naszego bloga: https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/
W tekście dowiesz się, jak przeciwdziałać stresowi w trudnych sytuacjach u psa.

KrakVet.pl
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

11 sierpnia 2022, 11:26

Cześć!
W przypadku psa seniora dobrze jest poznać jego potrzeby i wymagania. Musisz wiedzieć, że będą one się różnić od tych, które stawia przed Tobą młodszy pies. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak prawidłowo opiekować się starszym psem koniecznie zajrzyj na naszego bloga.
https://www.krakvet.pl/artykuly/kiedy-p ... -seniorem/
Z poradnika dowiesz się potrzebnych informacji i wskazówek, które pozwolą Ci zaopiekować się czworonogiem.

KrakVet.pl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość