krzywa nóżka

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Izabela
Posty: 8
Rejestracja: 27 marca 2006, 16:40

07 kwietnia 2006, 18:53

Witam,
Mój 5-miesięczny owczarek Maremmano od pewnego czasu zaczął stawiać przednią łapkę w lewo, na zewnątrz. W okolicy stawu widać znaczne zgrubienie,ale występuje ono także na prawej łapce, jednak tę stawia prosto. Piesek karmiony jest Acaną dla dużych ras, dostaje VMP z małżem nowozelandzkim (3tbl/dzień) i Arthritin (1tbl/dzień). Poza tym karmię go twarogiem, żółtkiem, galaretką z kurzych łapek. Nestor jest w Polsce od 2 miesięcy. Jego włoscy rodzice nie mają żadnych problemów z aparatem ruchu. Czy pies może mieć początki dysplazji, bo ta choroba nie dotyczy chyba tylko stawu biodorwego, prawda? Weterynarz kazał zaczekać z założeniem gipsu, bo pies jeszcze rośnie. Ale ja się odrobinę obawiam, bo wada się co prawda nie pogłębia, ale też nie widać poprawy. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Bardzo proszę o radę.
Pozdrawiam,
Iza
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 kwietnia 2006, 10:01

powinnaś wykonać rtg boczne lewej i prawej łapy kości promieniowej i łokciowej z nadgarstkami
JinnyAl

08 grudnia 2006, 20:39

Podepnę się pod temat, bo mam taki sam problem.
Z tym, że już jesteśmy PO rtg. Komentarz weta mniej wiecej takił, że (z tego, co zrozumiałam po chłopsku), w obu łapach wytworzył jej się czop wapniowy, taki trójkątny. Bo albo miała za dużo wapnia, albo za dobrze wchłaniała, za szybko rośnie. I ten czop blokuje dopływ substancji odżywczych do takiej małej kosteczki, która nie może przez to rosnąć. Natomiast kość równoległa rośnie, a że nie może rosnąć wzdłuż, to rośnie wyginając się w łuk.

Zalecenia: skontaktowac się z Wrocławiem. Dawać psu jedzenie bez wit D, bez wapnia, mało białka. Wet mówi, że nie zna takiej karmy gotowej, jedynie dla psów chorych na nerki, ale dla Rosy ta nie będzie odpowiednia. Zero ruchu, spacery tylko na siku na krótkiej smyczy, zamykać drzwi do pokojów, zeby nie mogła biegac w domu. I tak przez 1-3 miesięcy.

Jeśli się nic nie zmieni, to można zrobić operację wycięcia trójkątnego kawałka kości tej dłuższej, któa rośnie, żeby musiała się wyprostować. Jeśli nadal będzie rosnąć, to może być koniecznych kilka operacji.

Mówi tez, że jesli niezdecydujemy się na operację, to Rosa będzie mieć krzywe nogi, ale nie będzie ją to bolało ani nie będzie jej to szkodzić jakoś bardzo.


Po pierwsze, jaka jest opinia pana weta tutaj :) I czy znacie jakąś karmę wg tych wytycznych: bez wit D, bez wapnia, mało białka?

Ma prawie 6 miesięcy.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 grudnia 2006, 23:57

to w pierwszym rzędzie powinno sie operować jeśli są już widoczne zmiany na rtg . Zabieg nazywa się osteotomią korekcyją. Karma niewiele tu pomoże.
Gość

14 grudnia 2006, 11:39

Hm. Ja teraz konsultuję się z lekarzami z Warszawy i z Wrocławia. I jest 1:1. Tzn jeden z Warszaay ortopeda mówi, że natychmiast operować, a drugi, że absolutnie nie operować. Czekam co powie Wrocław. Bo w sumie i tak tam będę jeździć.
Gość

14 stycznia 2007, 16:15

Po ostatecznych konsultacjach nie będzie operacji.

Obrazek
Gość

14 stycznia 2007, 16:26

Acha, no i muszę znaleźć ów CANOSAN. Szukałam na internecie, ale nie znalazłam. Czy krak-vet mógłby mi to znaleźć? Ile to klosztuje?
harpia
Posty: 219
Rejestracja: 28 marca 2006, 07:34
Lokalizacja: Libiąż

14 stycznia 2007, 17:06

Bo to nie jest Polski produkt ale Niemiecki.
Chyba o to chodzi:Tylko na priva
Gość

15 stycznia 2007, 09:48

O to czy mogłabym Cię harpio prosić o jakieś informacje na ten temat? mój mail to jinny.allen@email.pl
Dzieki :)
JinnyAl

04 lutego 2007, 21:10

ok, chyba sie nie dowiem co z tym canosanem. Wiem, ze jest w Niemczech, moze mi kolezanka go wysle, jak znajdzie. Czy wecie dyzurny drogi znasz jakis odpowiednik canosanu? cafortan mi odradzano, nie dokładnie pamiętam czemu. I jeszcze czy znacie karmy, chyba tylko weterynaryjne, z zawartoscia chondroityny. Wiem, ze jest Royal Canin VD Mobility Support . A jakieś jeszcze?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 lutego 2007, 23:15

napisz skład chemiczny tego preparatu a odpowiem , nie jest on dostepny na naszym rynku więc go nie znam. A karmy jutro nasz spec wymieni w miare wszystkie.
Gość

05 lutego 2007, 01:29

JinnyAl pisze:I jeszcze czy znacie karmy, chyba tylko weterynaryjne, z zawartoscia chondroityny. Wiem, ze jest Royal Canin VD Mobility Support . A jakieś jeszcze?
A jakby tak samemu choćby spróbować poszukać...
http://www.krakvet.pl/index.php?cPath=2 ... 02_204_260
Marzena

05 lutego 2007, 12:05

Witam,

Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne to sa Royal canin,Eukanuba,Hill's:

http://www.krakvet.pl/index.php?cPath=2 ... 02_204_260

Wystkie te karmy sa zalecane przy problemach ruchowych posiadają chondroitynę i glukozaminę.

Dziekuję
Pozdrawiam
Marzena Machnik
JinnyAl

05 lutego 2007, 15:31

Dzięuję za odp.
Ja tez sama szukałam, ale że nie znalazłam wiele, więc pytam specjalistów.
Jeśli chodzi o Hillsa, to nie ma tam chondroityny.
Więc w grę wchodzi tylko :

Eukanuba (ale mało informacji tak jest o małżu, czy chondroitynie)

Royal Canin VD Mobility Support - dla wszsytkihc psów dorosłcyh i
Royal Canin VD Mobility Special dla dorosłcyh psów ras olbrzymich.
Czym się różnią te Royale? Bo wg opisu na Waszej stronce TYLKO nazwą i dodatkiem, że dla dużych psów jest special.

No i jeszcze nurtuje mnie kwestia, że na obu tych Royalach pisze, ze przeciwwskazaniem jest okres wzrostu. Mój pies jeszcze rośnie. Jest raczej sredniej rasy, a nie olbrzymiej (gończy polski). Dlatego na razie potrzebuję chyba suplementu do diety. Skład CANOSANU mam tylko taki po niemiecku:
http://www.xxxx
Ale głównie chodzi o chondroitynę i jej max stężenie, glukozamina jest nieważna (tak mi weci mówili z Wrocławia).

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

06 lutego 2007, 23:00

nie jestm niemiecko języczny,ale coś tam wyłapałem i skład nie powala na kolana. Żadna rewelacja.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość