Niewydolność nerek u psa!

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

26 maja 2013, 16:11

w takim razie czas się pożegnać.
gosc

27 maja 2013, 00:38

dzisiaj niunia spala w dzien a pod wieczor , pelna energi cieszy sie ze wszystkiego , na spacerze chciala gonic kota :)
Gość

27 maja 2013, 17:49

takie sa wyniki tory , mieszkam w irlandii wiec podam po angielsku
urea ( mocznik ) 36.2 mmol/L high 2.0 -9.0 )
kreatynina 331 umol/L high 40.0 -106.0)

to wystarczy czy podac cos jeszcze ?
asia160785
Posty: 1
Rejestracja: 02 czerwca 2013, 15:31

02 czerwca 2013, 15:48

Witam, ja też mam chorego pieska w domu :( rasa bulterier. choroba zaatakowała go z dnia na dzień :(:( pieska mamy z adopcji, dlatego jesteśmy bardzo z nim zżyci. na obecną chwilę ma 8 lat, już od dawna śmierdziało mu z mordki ale każdy weterynarz twierdził że jest na coś uczulony, że to od dziąseł itd a teraz od paru dni ten smród byl taki specyficzny, do tego przestał jeść i był markotny, ogólnie jest bardzo żywiołowym pieskiem, dlatego od razu wiadomo że coś jest nie tak. pojechaliśmy do weterynarza i zrobili mu badania krwi, od razu wiedzieli że nerki bo zapach z pyszczka to zapach moczu :( jego wyniki okazały się drastyczne ;/ w piątek mocznik 410, kreatynina 18,56 :( weterynarze byli w szoku że on jeszcze chodzi ;( dostał kroplówkę i jakieś leki ( niestety nazwy nie znamy ) ;/ dostał w woreczku. na drugi dzień kolejne badania niestety nadal złe mocznik 404, kreatynina 19,25 :( wymiotuje wszystko co zje, wieczorem w sobote już nie trzymał moczu i przewracał się na dworze,dziś wstaje z kojca trochę spaceruje po mieszkaniu, na dworze też sikał normalnie, ale nadal nie ma apetytu i wymiotuje wode, bo tylko pije. proszę o pomoc nie jesteśmy gotowi na to by go stracić, nie chcemy się poddać zrobimy wszystko co w naszej mocy. ale nie wiemy jak mu pomóc weterynarz, karze czekać. ale ciężko tak czekać i nic nie robić :( czy przy takich wynikach mamy szanse ? proszę o pomoc
biedronkowa
Posty: 1
Rejestracja: 02 czerwca 2013, 15:41

02 czerwca 2013, 16:13

Witam

Mam problem z moim 8letnim psem rasy buldog amerykański. Od roku pies bardzo posunął się wiekowo. Wówczas (rok temu) pierwszy raz miał robioną morfologię i biochemię (profil nerkowy i wątrobowy), badanie moczu, usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej. Badania wykazały, że jest zdrowy, jednak apatia i ogólne złe samopoczucie pozostało. Weci w dwóch lecznicach rozłożyli ręce.
Na początku br. znów miał komplet badań w innej lecznicy i nic.
W ostatnich 3ech miesiącach zdarza mu się oddać mocz i czasami kał pod siebie, sprawia przy tym wrażenie jakby nie zdawał sobie z tego sprawy. Na spacery nie chce wychodzić, jak już go wyciągnę to nie za bardzo wie po co wyszedł i załatwia się po powrocie do domu. Apatia i brak radości z czegokolwiek nadal mu towarzyszą, jednak apetyt ma spory (zjadłby karmę i jeszcze jak uda mu się dostać do śmietnika to wyżre wszystko). Niestety zauważyliśmy spadek wagi. Po konsultacji u innego weta została postawiona diagnoza- demencja starcza (dodam, że pies nie zawsze nas poznaje).
Jednakże od kilku dni psiak zaczął dużo pić (gdzie przez całe życie bez względu na pogodę wypijał po 1 misce do każdego posiłku i nie chciał pić więcej). Od wczoraj nie przestaje sikać pod siebie, mocz jest wyjątkowo cuchnący (chodzi mi o taki skumulowany, silny zapach) a dziś doszedł jeszcze krwiomocz. Przy czym pamiętam jak miał kilka lat temu zapalenie pęcherza także pojawiła się krew, ale raptem kilka kropli na koniec siusiania i ponadto wtedy nie mógł się wysikać. Teraz jak wyżej pisałam leje bez kontroli, nie prosząc o wyjście, a mocz jest na zmianę tak przezroczysty jak woda, to znowu brunatny, czasem sika jakby samą krwią (nie widać normalnego moczu), albo jak leży to z prącia pocieknie mu kilka kropli żywo-czerwonej krwi.

Jutro rano jadę z nim do weta, zapewne będzie miał robiony komplet badań. Jednak chciałam spytać się dr Jarka i osób, których psy chorowały na PNN czy zaobserwowali powyższe objawy.

Dodam, że pies został wykastrowany mając 15 miesięcy, jest zabezpieczony przeciw kleszczom i nie znalazłam w tym roku na nim żadnego pasażera na gapę.

Z objawów PNN pasuje mi:

- duże pragnienie i częste sikanie
- krwiomocz
- apatia (pogłębiła się w ostatnich dniach)
- osłabienie
- sztywny chód
- słaba koordynacja ruchowa

Jednak psiak nie wymiotuje, ma apetyt i nie zauważyłam, aby z pyska czuć było amoniak. Chyba, że chodzi o taki "starczy" słodkawy smrodek. Coś takiego czuć od jego pyska i od niego samego.

Jak będę miała wyniki to napiszę co z nim a w międzyczasie proszę o ocenę jego przypadku po objawach.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 czerwca 2013, 19:12

przy niewydolności nerek nie ma sztywnych reguł. Są rokowania , ale jak w całej biologi nie sa to rokowania 100 %. Niemniej jeśli wyniki są 5-10 kreatyniny to jest na prawdę źle jeśli powyżej 10 to jest bardzo bardzo makabrycznie. Ale jesli np. te wyniki pochodza nz niedrości dróg moczowych wystarczy jes odblokować i nie musi kończyć sie to śmiercią , ale uszkodzeniem nerek tak. Oczywiście sam mocznik niekoniecznie jest źródłem dobrego rokowania mamy rozpiętość od 20- do 110 mmmol jako przypadki śmiertelne . Zawsze na wszystkie wyniki należy patrzeć w połaczeniu z innymi wynikami jak i ogólnym stanem zwierzęcia. Oczywiście można powiedzieć , że są wyniki złe , ale rokować nalezy bez dodatkowych wyników jak i badania psa ostrożnie.
askax
Posty: 3
Rejestracja: 10 lipca 2013, 14:05

10 lipca 2013, 14:19

Panie Jarku proszę o opinię. Mój pies w wieku 14 lat zaczął sikać w domu, po zrobieniu badań okazało się ze ma niewydolność nerek.Wyniki badan: Alat 33,17 U/l, Aspat 31,57 U/l, Mocznik 35 mmol/l, MCV 66, MCH 22,9, MCHC 34,4 g/dl. Przez dwa, trzy tygodnie miał odpowiednią dietę, przestał i zachowywał się normalnie. Karma się skończyła więc chcieliśmy dokupić i tu okazało się ze pies jadł karmę wątrobową a nie nerkową, zaszła pomyłka. Wyniki kontrolne badań pokazały że mocznik się zmiejszył na 24, czy 27 nie pamiętam, a nie mogę znaleźć wyników. Więc zanim kupiliśmy karmę nerkową przez kilka dni jadł normalne jedzenie, czasem dostał cokolwiek żeby coś zjadł bo nie ma ochoty, wybrzydza, chciał by tylko mięso, a tego nie może. Ale pogorszyło się mu znowu sika często, teraz ma kroplówki i Ipakitine. Czy można mu jakoś pomóc, czy zostaje tylko uśpienie psa :( Nie wymiotuje, jest trochę osłabiony i sika często. To tyle. Proszę o opinię
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

10 lipca 2013, 15:00

a wynik kreatyniny?
Gość

10 lipca 2013, 15:54

kreatynina 2.12 g/dl
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

10 lipca 2013, 16:00

strasznie niska kreatynina w porównaniu do mocznika. dobrze przepisałaś wyniki i jednostki?
askax
Posty: 3
Rejestracja: 10 lipca 2013, 14:05

10 lipca 2013, 16:03

powinno być mg/dl, pomyliłam się
joanka600

14 lipca 2013, 19:29

Witam . Panie Jarku bardzo prosze o rade .
Moja szorstkowlosa jamniczka ma 3 lata . Od maja zdarzaly jej sie od czasu do czasu wymioty . W czerwcu zostala u niej zdiagnozowana angina . Brala 10 dni Synulox . Bylo lepiej ale p otem znowu wrocily wymioty . Wymiotowala raz na dwa , trzy dni . Znowu poszlam do weterynarza ale juz innego bo moj jest na urlopie . Dostala Marbocyl - zastrzyki . Po trzech dniach znowu wystapily wymioty .Suczka nie ma apetytu i jest smutna . Weterynarz robi badania . Jestem zszokowana bo mocznik wynosi 300 a kreatynina 5.78mg/dl. Wyrok -PNN.Dzis dostala trzecia kroplowke . Jest apatyczna chociaz je i pije . Wybiega na dwor i nawet szczeka ale co chwile przysiada . Czy ja cos boli czy to moze wina wenflonu ? Tak wlasciwie to caly czs podsypia . Robi siusiu i nie wymiotuje . Jutro bede miala karme . Jedziemy rano na kroplowke . Co dalej ? Jakie sa szanse ? Moj doktor wierzy w lecznicza moc karmy . Czy musi dostawac jeszcze jakies lekarstwa ? Martwi mnie fakt , ze po kroplowkach widocznie gorzej sie czuje chociaz nie wymiotuje . Co robic ?
askax
Posty: 3
Rejestracja: 10 lipca 2013, 14:05

14 lipca 2013, 20:32

joanka wyniki mojego psa w porównaniu do twojego są dużo lepsze, a mimo to namawiają nas na uśpienie pieska. Od kilku dni nie chce jeść. Też czekam na opinię p. Jarka ale od kilku dni cisza na forum.
Paulina03

14 lipca 2013, 22:08

Witam, prosiłabym o radę ponieważ kompletnie nie wiem co robić.. Mam 4 letnią suczkę rasy York, 25.06.2013 była na szczepieniu, 2 dni później sunia nie wstawała z posłania, nie jadła, nie siusiała. Zrobiliśmy badania, wyniki: kreatynina: 6,2 mocznik: 467, reszta podobno w miarę w normie. Po kroplówkach, antybiotykach, lekach zrobiliśmy badania wyniki spadły praktycznie o połowę, mała już jadła, biegała, siusiała, była jak zdrowa.. niestety dostała jakiś nowy lek Kalcytriol i Azodyl, po tej dawce wieczorem Kejsi zaczęła bardzo dziwnie oddychać, nie spałyśmy całą noc ona jakoś mruczała, nie wiedziałam jak pomóc, z rana pojechałam do lekarza, powiedział, że to oddychanie mocznicowe - ale wcześniej go nie było, pies zdrowiał.. Więc znowu zrobiliśmy badania.. a wyniki: kreatynina: 9,5 mocznik: 440 fosfor: 18,6. Sunia tak dziwnie mruczy do dzisiaj, nie je, nie chce pić. Nie wiem jak jej pomóc, ona tak na mnie patrzy.. Zaczynam poważnie myśleć nad eutanazją, bo nie wiem czy cokolwiek jej jeszcze pomoże :(( a zapomniałam dodać, że nie ma czym wymiotować, próbuje i wydaje bardzo dziwne dźwięki..
Cezar2012

15 lipca 2013, 16:34

Witam, weszłam na forum bo dzisiaj robiłam mojemu owczarkowi badania krwi i jest bardzo źle. Kreatynina 5.453 mg/ dl
mocznik 169.792 mg/dl do tego niska hemoglobina 8,4g/dl. Anemia. A psiak właśnie skończył rok. nie ma apetytu, pije wodę litrami, ma cuchnący zapach z pyska. Dostał karmę dla nerkowców ale nie bardzo ją je. Jutro ma usg sprawdzą , czy jest jakaś dla niego szansa? Pozdrawiam :(
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość