Kotu coś jest i źle reaguje na leki

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

chemiczka
Posty: 5
Rejestracja: 20 maja 2015, 21:34

03 października 2015, 00:03

Mój kot raczej często ma problemy z pęcherzem. Z początkiem września złapał koci katar, nie miał pełnych objawów, ale przesiadywał w ciemnych miejscach i posikiwał poza kuwetą. Nie wiem jak często, bo zawsze wybiera jedno miejsce - ścierkę do podłogi. Koci katar został opanowany, ale kot wkrótce zaczął saneczkować, wylizywać intensywnie brzuch i dotykać łapą cewki. Zrobiłam badanie moczu zapalenia nie widać, leukocyty i erytrocyty pojedyncze, za to wysokie pH i kryształy fosforany, liczne bakterie. Z drugiej strony mogło to być wynikiem ze mocz długo stał przed analizą. Podawałam kotu żurawinę i sama badałam pH, wychodziło ok 6,3. kot jednak nadal wylizywał brzuch, saneczkował i dotykał tej cewki. Weterynarz stwierdził zapalenie pęcherza i kot dostał Betamox i coś przeciwbólowego, te leki działają 2 dni, ale w tym czasie zachowanie kota się nie zmieniło. Dzisiaj kot miał zacząć Synulox w dawce pół tabletki 250, podałam mu nawet mniej niz pół i po trzech godzinach kot zwymiotował, jest bardzo osowiały, siedzi w jednej pozycji, nie je, widać ze źle to znosi. czy to też może być związane ze stresem? próbowałam go podmyć, bo w okolicach cewki miał zabrudzone czyms czarnym (kałem?) i to właśnie po tym myciu stał sie taki osowiały.
Moim zdaniem to nawet nie jest zapalenie pęcherza, bo kot ma ph moczu ok 6 i sika z normalną częstotliwością w typowych ilościach. (wcześniej przy tych problemach często chodził do kuwety sikał małe porcje) Nie wiem co robić, wiem ze antybiotyk jest do odstawienia, ale co dalej.


Badanie moczu:
barwa żółta
odczyn silnie zasadowy
ciężar właściwy 1010 g/l
bialko nie występuje
cukier nie występuje
urobilinogen w normie
ciałka ketonowe nieobecne
nabłonki nieliczne płaskie, nieliczne okrągłe
krwinki białe 3-5 wpw
krwinki czerwone 2-3 wpw św.
wałeczki nieobecne
składniki mineralne: liczne trójfosforany, liczne bakterie


p.s. przepraszam za drugi taki sam post, proszę tamten skasować.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 października 2015, 09:43

pilnie analiza krwi !!!
chemiczka
Posty: 5
Rejestracja: 20 maja 2015, 21:34

12 października 2015, 17:31

Panie doktorze, czy to oznacza ze jego zachowanie/wyniki świadczą o jakiejś poważnej chorobie? Pisałam ten post jakiś czas temu, wróciłam wtedy do weterynarza i zmieniony został antybiotyk na kefavet, który kot toleruje dobrze. Jego stan poprawił się, sika normalnie, po brzuchu wylizuje się już okazjonalnie. Kot ma dobry apetyt i chęci do zabawy. Ten niski ciężar właściwy też mnie martwi, no i taka reakcja na lek, czy to nerki?
badania krwi zrobię.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 października 2015, 08:33

właśnie tą odpowiedź ma przynieść analiza krwi. Zawsze przy takich wynikach moczu dobrze jest sprawdzić krew.
chemiczka
Posty: 5
Rejestracja: 20 maja 2015, 21:34

15 października 2015, 18:02

Byłam z kotem u weta, ale uznał ze badanie krwi nie jest potrzebne, a obecność nabłonków okrągłych może się pojawić przy zapaleniach. Od tamtego czasu kot miał dwukrotnie wykonane badanie moczu i nabłonki okrągłe na szczęście nie powtórzyły się. Ponieważ pH jest zasadowe dostaliśmy karmę RC Urinary S/O HD. Po tej karmie pH spadło z zasadowego na obojętne, ale pojawiły się szczawiany wapnia. Kot jeszcze nie został całkowicie przestawiony na Urinary i w niewielkiej ilości mieszałam mu to ze stara karmą Orjen, czy to przez mieszanie pojawiły się szczawiany? zostać na samej Urinary? nie mieszać? wet mówi żeby podawać Urinary dalej. kot na moje nieszczęście nie chce jeść nic innego niż karma sucha.
najnowsze wyniki badań:

barwa żółta
odczyn obojętny
ciężar właściwy 1016 g/l
białko nie występuje
cukier nie występuje
urobilinogen w normie
ciałka ketonowe nieobecne
nabłonki poj. płaskie
krwinki białe 2-3 wpw
krwinki czerwone 0
wałeczki nieobecne
składniki mineralne: niel. szczawiany wapnia

a może do zakwaszania wystarczy suszona żurawina i zwykła karma?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

16 października 2015, 10:41

szczawiany pojawiają się z powodu obniżającego sie pH trzeba badać i sterować jedzenie, anie robi się tego z dnia na dzień my zalecamy przy takich wynikach kontrole co 2-4 tyg.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość