Pies nie człowiek, ale swoje prawa ma! Co warto wiedzieć o prawach zwierząt?

Pies nie człowiek, ale swoje prawa ma! Co warto wiedzieć o prawach zwierząt?

Dzisiaj przypada Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt. W związku z tym warto przypomnieć sobie jakie prawa przysługują naszym podopiecznym. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym co to za przepisy  i które dokumenty je regulują?

Zwierzęta to nie zabawki ani przedmioty!

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wszystkie zwierzęta to żywe, czujące istoty. Potrafią, podobnie jak człowiek, odczuwać radość, zadowolenie, ale także lęk, ból i strach. Większość właścicieli zwierząt doskonale zna przysługujące im prawa i ich przestrzega, jednak niestety nie wszyscy ludzie się do nich stosują. Warto więc przypomnieć sobie jakie prawa przysługują naszym podopiecznym i jak pomóc w ich przestrzeganiu.

Zwierzęta a prawo polskie

Ustawa o ochronie zwierząt mówi jasno zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ustanowiona w 1997 roku, stanowi pierwszy, polski dokument regulujący postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wolno żyjącymi, a także tymi trzymanymi w laboratoriach, cyrkach czy ogrodach zoologicznych.

Każde zwierzę, zarówno domowe, jak i dzikie czy hodowlane, ma prawo do życia zgodnego z jego naturą i potrzebami oraz do ochrony ze strony człowieka. W przypadku konieczności zabicia zwierzęcia, musi się to odbyć w sposób humanitarny, bezbolesny i godny. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie zwierzęta, jako istoty żywe, czujące, zasługują na szacunek i godne traktowanie ich przez człowieka.

Pastwienie się nad zwierzętami to przestępstwo!

Znęcanie się nad zwierzętami, przetrzymanie ich w złych warunkach czy zadawanie im cierpienia jest przestępstwem i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia od 2 do 3 lat (w zależności od wymiaru czynu). Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na występowanie tego typu przypadków i reagować na nie poprzez powiadomienie odpowiednich organów (Straży Miejskiej, Policji, organizacji prozwierzęcych lub Inspekcji Weterynaryjnej).

Przyjazny pies

Jeśli jesteście świadkami łamania praw zwierząt aż nie wahajcie się zgłosić tego właściwym służbom. Możecie dzięki temu nie tylko uratować zwierzęciu życie, ale także zapobiec dokonywaniu kolejnych przestępstw przez w przyszłości.

Udostępnij