Kiedy w domu pełnym czworonogów pojawia się dziecko…

Kiedy w domu pełnym czworonogów pojawia się dziecko…

Pojawienie się noworodka w domu całkowicie zmienia plan dnia i priorytety domowników. Opieka nad czworonogiem z oczywistych względów schodzi wówczas na dalszy plan, a my sami poświęcamy psom mniej uwagi. Zwierzęta, przyzwyczajone do pieszczot, długich spacerów i zabaw z właścicielami, nie rozumieją nowej sytuacji i mogą reagować agresywnie w stosunku do nas lub do dziecka.

Jak przygotować się na nową sytuację?

Jeśli od lat mieszkamy z czworonogiem i poświęcamy mu wiele uwagi, traktując go jak członka rodziny, pojawienie się dziecka, które nagle zajmie większość naszego czasu, będzie na pewno stresującym wydarzeniem dla wszystkich. W naszych głowach pojawią się wątpliwości czy uda się pogodzić opiekę nad noworodkiem i zajmowanie się psem, czy zwierzę zaakceptuje nowego lokatora, czy pies w domu nie zakłóci spokoju, którego potrzebuje maleńkie dziecko… Pytań pojawia się wiele, dlatego warto na długo przed porodem uporządkować pewne sytuacje i zacząć się przygotowywać do przyjęcia niemowlaka w domu.

Pies i dziecko

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?

Przyzwyczajanie psa do nowej sytuacji powinniśmy rozpocząć kilka tygodni przed porodem. Jest to ważne, ponieważ później, kiedy pojawi się dziecko, pies nie przeżyje szoku i tak wielkiego stresu. Jeśli czworonóg nie miał wcześniej do czynienia z innymi dziećmi, szczególnie w mieszkaniu, powinniśmy bardzo starannie podejść do nowej sytuacji i przygotować go na wiele nowych bodźców.

  • Jeżeli dotychczas pies był w centrum naszej uwagi i poświęcaliśmy mu codziennie wiele czasu, chodziliśmy na długie spacery, bawiliśmy się wspólnie należy to stopniowo ograniczać. Kiedy pojawi się dziecko, nasz czas na zabawę z psem znacznie się skurczy i wówczas pies może poczuć się odrzucony. Dlatego regularnie zmniejszajmy ilość poświęcanego zwierzęciu czasu, jednocześnie starając się, aby te zmiany były dla niego jak najmniej odczuwalne.
  • Jeśli pies śpi z nami w łóżku lub je z nami posiłki powinniśmy go także tego oduczyć. Najlepiej przygotować mu osobny kącik oraz uczyć go spania i jedzenia właśnie w tym miejscu. Aby wzmocnić pozytywne skojarzenia, nagradzajmy czworonoga za właściwe zachowanie, zostawiajmy smakołyki w nowym posłaniu wówczas pies szybciej przekona się do nowego posłania.
  • Pojawienie się dziecka wiąże się z wieloma nowymi zapachami, dźwiękami czy kształtami, które nagle wtargną do znanego przez psa środowiska. Aby oswoić go z nowymi przedmiotami, dajmy zwierzęciu do powąchania ubranka niemowlaka i wzmocnijmy przekaz smakołykiem. Można także puszczać nagrania płaczu dziecka dla przyzwyczajenia psa do nowego dźwięku. Noszenie lalki pozwoli na oswojenie czworonoga z nowym człowiekiem i zachowaniem względem niego nie pozwólmy psu skakać na siebie, gdy mamy lalkę na rękach, szarpać jej i podgryzać.

Jeśli mamy taką możliwość, zabierajmy psa do znajomych, którzy mają małe dzieci. Przebywanie między nimi najlepiej przygotuje czworonoga na nową sytuację.

Jak zaznajomić psa z dzieckiem?

Pierwsze chwile noworodka w domu są najważniejsze i wpływają na jakość relacji czworonoga z dzieckiem. Dlatego powinniśmy zadbać, aby ten moment odbył się w miłej i przyjaznej atmosferze. Zdecydowanie nie powinno się odstawiać psa do zaprzyjaźnionego domu i przywozić go już po powrocie ze szpitala aż może to być dla niego zbyt duży stres. Tuż po powrocie mama powinna przywitać się z psem, oboje stęsknili się za sobą, a brak takiego przywitania pies może uznać za zlekceważenie. Następnie dobrze jest przedstawić noworodka czworonogowi: pokazać, pozwolić delikatnie obwąchać.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka nie izolujmy psa od dziecka. Czworonóg musi nauczyć się, że nowy człowiek jest członkiem rodziny (czy w rozumieniu psa stada) i powinien być traktowany tak jak pozostali. Dla noworodka kontakt ze zwierzęciem również będzie miał pozytywne skutki: jego obecność pozwoli na wykształcenie u maleństwa systemu odpornościowego, dzięki czemu dziecko uniknie niektórych alergii i chorób.

Co oznacza zachowanie czworonoga?

Jeśli dobrze przygotujemy naszego psa do przyjęcia niemowlaka w domu, nie powinniśmy się przesadnie martwić o jego zachowanie. Należy jednak uważać na wszelkie przejawy agresji w stosunku do dziecka i starać się je eliminować, szczególnie przez wzmacnianie pozytywnych reakcji psa. Jeżeli mimo naszych starań relacja czworonoga i dziecka nie poprawia się, warto skorzystać z porad doświadczonego behawiorysty, który profesjonalnie doradzi nam, co należy robić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Nawet jeżeli nasz pies zachowuje się prawidłowo, pamiętajmy, że nie możemy w stu procentach przewidzieć wszystkich jego reakcji. Nie pozwalajmy psu nadmiernie lizać dziecka czy zbliżać się do niego na odległość mniejszą niż sami jesteśmy w stanie pokonać, aby ewentualnie uchronić dziecko przed nieprzewidywalną sytuacją. Należy także pamiętać, że pies może niechcący zadrapać dziecko lub je przewrócić. Wraz z wiekiem powinniśmy także uczyć malucha, aby ten nie szarpał psa, nie dokuczał mu i nie prowokował do agresywnego zachowania.

Pamiętajmy jednak, aby przede wszystkim zachować równowagę  nadmierne demonizowanie psa nie będzie miało dobrych skutków, podobnie jak bezgraniczne zaufanie jego reakcjom

Udostępnij