Jak dobrać obrożę dla psa?

Jak dobrać obrożę dla psa?

Obroża to jeden z niezbędnych zakupów dla każdego właściciela psa. Czworonogi spędzają w nich dużo czasu, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zasady, według których wybieramy obrożę. Skórzana, plastikowa, zaciskowa, półzaciskowa czy przeciwko pchłom – jak dobrać najlepszą obrożę dla psa?

Po co psu obroża?

Obroża jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki psa. Służy głównie do utrzymania psa podczas spacerów, ale może także pełnić inne funkcje, np. identyfikacyjną nawet bez smyczy, będzie wiadomo, że pies ma właściciela. Określając nasze wymagania w stosunku do obroży ułatwiamy sobie wybór tej najlepszej. Dobrze dobrane obroże powinny być przede wszystkim dobrze przylegające, ale jednocześnie nie zbyt obcisłe. Najwygodniejsze dla psów będą te, wykonane ze stosunkowo miękkich materiałów.

Obroża jedna na całe życie?

Wielu właścicieli młodych psów i szczeniaków podczas zakupu obroży zwraca uwagę na jej trwałość, zastanawiając się czy jedna obroża będzie mogła służyć psu przez całe życie. Trwała obroża nie jest zła, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że szeroki obroże przeznaczone dla starszych i większych psów nie będą wygodne i odpowiednie dla tych mniejszych. Dodatkowo, młode psiaki podczas szkolenia i w czasie pierwszych spacerów prawdopodobnie będą podgryzać smycze i obróżki, więc ich żywotność nie będzie zbyt długa.

Jak wybrać odpowiednią obrożę?

Materiał powinien być miękki na tyle, by nie ranić zwierzęcia, ale jednocześnie trwały i uniemożliwiający zerwanie np. podczas spaceru. Ogromną zaletą będzie szybkoschnący materiał oraz łatwy w czyszczeniu. Najpopularniejsze obroże parciane i skórzane mają wiele dobrych stron są miękkie i dostosowują się do kształtu szyi psa. Jednak parciane długo schną, a skórzane mogą barwić sierść. Obroże metalowe, również cieszące się popularnością, będą odpowiednie jeśli zwierzakowi nie przeszkadza brzęczenie ogniw. Nie warto zakładać ich jednak na mrozie lub podczas upałów  obroża przejmie temperaturę z otoczenia i może ranić psa.

Zapięcie jego rodzaj w obroży można wybrać na podstawie osobistych preferencji oraz zwracając uwagę na szerokość szyi psa. Najpopularniejsze są obroże z metalowymi sprzączkami zapinane podobnie jak paski. Dają możliwość regulacji, jednak może zdarzyć się tak, że konieczne będzie dorobienie dodatkowych dziurek. Dokładniejszą regulację oferują plastikowe zatrzaski. Sprawdzą się u mniejszych psów oraz tych, które spokojnie chodzą na smyczy, ponieważ zdarza się, że się łamią lub pękają.

Obroże półzaciskowe i zaciskowe  to obroże, które reagują na ruch zwierzęcia. Obroża półzaciskowa jest stosunkowo luźna i taka pozostaje przez większą część czasu. Jedynie w czasie gwałtownych ruchów, np. próby ucieczki obroża zaciska się uniemożliwiając zsunięcie się z szyi. Takie obroże są stosowane przez wielu właścicieli. Obroże zaciskowe nie są polecane działają podobnie jak obroże półzaciskowe, jednak zaciskając się mogą nawet podduszać psa.

Pies z obrożą

Jak dobrać odpowiednią wielkość obroży?

Obroże powinny być jednocześnie wystarczająco luźne i ciasne. Aby pies czuł się wygodnie w obroży należy jej rozmiar dobrać tak, aby zakładając obrożę nie uniemożliwiała ona ruchów, a jednocześnie nie spadała z szyi. Jak obliczyć odpowiednią długość? Do obwodu szyi należy dodać 1-2 cm lub ubierając obrożę psu sprawdzić jej rozmiar tzw. metodą dwóch palców: między obrożę i szyję wkładamy dwa palce powinny wejść luźno i równocześnie przylegać do obroży. Wybierając obrożę regulowaną zwróćmy uwagę także na miejsce zapięcia. Najlepiej jest zapinać obrożę mniej więcej w połowie, wtedy mamy możliwość zmniejszenia i powiększenia zacisku w razie potrzeby.
Nie mniej ważna jest szerokość obroży zbyt szerokie będą przeszkadzały w ruchach głowy, zbyt wąskie będą wpijać się w szyję. Dla mniejszych psów odpowiednie będą obroże węższe, dla większych mogą mieć szerokość nawet 3-4 cm.

Obroże z dodatkowymi funkcjami

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele obroży, które spełniają dodatkowe funkcje. Obroże odblaskowe sprawdzą się u miłośników nocnych spacerów zapewniając większe bezpieczeństwo zarówno psu, jak i właścicielowi. Obroże lecznicze lub przeciwpasożytnicze pozwalają na ochronę zwierzaka przed inwazją insektów stopniowo uwalniając odstraszające substancje. W zależności od marki takie obroże są skuteczne przez kilka tygodni albo nawet kilka miesięcy. Polecane zwłaszcza amatorom wycieczek po lasach. Obroże elektryczne stosowane są podczas tresury. Działają emitując ultradźwięki, nieprzyjemne zapachy lub impulsy elektryczne. Ich stosowanie jest dyskusyjne.

A może szelki?

Zarówno obroże, jak i szelki mają swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością szelki sprawdzą się tam, gdzie obroża nie wystarcza podczas uprawiania sportów z psem, u zwierzaków, które bardzo się szarpią i często zrywają obroże, u psów, dla których obroża jest niewygodna. Jednak na większości codziennych spacerów obroża jest idealnym rozwiązaniem.

Udostępnij